تحلیل فضایی موانع و محدودیت­های توانمندسازی اقتصادی و اجتماعی خانوارهای روستایی

قسمتی از متن پایان نامه :

از نظر شیلر، فقر نتیجه­ی طبیعی نقایص فردی در اشتیاق و توانایی یا به تعبیر دقیق­تر انگیزه و اخلاق کاری می باشد. فقدان هر یک از این عوامل در افراد، کم و بیش به فقر منجر می­گردد. طبق این نظریه، فقر و محرومیت در اثر بی­انگیزه بودن افراد و نیز ناتوانی آن­ها به وجود می­آید؛ به بیانی دیگر، به نوعی به آن­ها تحمیل شده و تنها لازم می باشد شرایط و جایگاه خود را تغییر داده و از فقر و فلاکت نجات یابند زیرا جامعه فرصت­های کافی برای همه افراد در اختیار گذاشته می باشد و تنها خواست افراد و در نتیجه کسب لوازم ضروری می باشد که می­تواند عامل رهایی از فقر محسوب گردد .(Shailer, 1980: 40)

 

1-1-1-1-1- چشم­انداز موقعیتی

مطابق دیدگاه چشم­انداز موقعیتی علت فقر را بایستی در نیروهای بیرون از کنترل فرد جستجو نمود. فقر حاصل تبعیض و جایگاه­هایی می باشد که ساختار جامعه بر افراد تحمیل نموده می باشد. «نظریه­ی تضاد[1]» روایت بسیار تند و حاد این دیدگاه در خصوص مسئله­ی فقر می باشد که معضلات اجتماعی را ناشی از توزیع نابرابر قدرت می­داند. نظام اجتماعی ماهیتی ناعادلانه و استثمارگرانه دارد که جامعه را به طبقات پایین و بالا تقسیم می­کند. در عین حال، روایت معتدل­تر آن، نظریه­ی مرتون می باشد که فقر و نداری را به ساخت اجتماعی که فرصت­ها را محدود می­نماید  نسبت می­دهد. به بیانی دیگر، طبقه­ی پایین با وجود آن که به نظام فرهنگی و ارزشی خاصی تعلق دارند، اما به محدودیت­های ساختاری محکوم می­شوند و در کوشش هستند به گونه­ای خود را با این شرایط سخت وفق دهند. طبق این دیدگاه، فقیر، فقیرزاده می باشد و غنی، غنی­زاده و جامعه فاقد تحرک لازم برای تقلیل این فاصله­هاست (افروغ، 1379: 80).

[1]– conflict theory

سوالات یا اهداف این پایان نام

    شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

  • چه اقدامی در جهت توانمندسازی اقتصادی خانوارهای روستایی تحت پوشش کمیته امداد در منطقه سیستان تأثیر اساسی دارد؟
  • رفع موانع یا محدودیت‎های مطرح در توانمندسازی اجتماعی این خانوارها مستلزم چه نوع تغییراتی می باشد؟
  • آیا بین شدت اثرات موانع یا محدودیت­های مطرح در توانمندسازی اقتصادی و اجتماعی خانوارهای ساکن در روستاهای مرزی و سایر روستاها اختلاف معناداری قابل نظاره می باشد؟

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه