تحلیل فضایی موانع و محدودیت­های توانمندسازی اقتصادی و اجتماعی خانوارهای روستایی

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

قسمتی از متن پایان نامه :

1-1-1-1- حوزه قابلیت­های افراد

در این حوزه بایستی نیازها شناسایی و تفاوت­ها دیده گردد و توانایی­های افراد و قابلیت­های آنان به کار گرفته گردد، و استعدادهای نهفته در جامعه (آن چیز که که در بخش بروز توانایی­ها آورده شده می باشد) کشف گردد. حوزه قابلیت­های افراد دو بخش دارد:

1-1-1-1-1- قابلیت­های شناختی افراد

عدم اطلاع و شناخت از قوانین، عدم آگاهی حقوقی، سبب می­گردد که افراد نیازمند به راحتی نتوانند به حقوق قانونی خود دسترسی داشته باشند. که در اینجا، بایستی تدابیری اندیشیده گردد تا مددجویان و نیازمندان بتوانند از حقوق خود دفاع کنند. در برنامه ریزی منطقه­ای هم بدون بکارگیری توانایی­ها و مشارکت مردم، اجرای طرح­های توسعه­ای موفق نخواهد بود و موفقیت در  صورتی حاصل می­گردد که به مردم آگاهی داده گردد که منافع آنان به ویژه منافع بلندمدت، شرکت در طرح­ها و تصمیم­گیری در مورد آینده خود می باشد؛ لذا توانمندسازی، یعنی آگاه­سازی مددجویان به موسساتی که در مناطق قابل دسترسی خدمات می­دهند. موسساتی مثل تعاونی­ها، مراکز خدمات، مراکز آموزش و بهداشتی و این آگاه­سازی بایستی برای ارتقای محیط زیست و در نهایت به توسعه توانایی بهره­مندی بهره گیری از امکانات و ایجاد انگیزه توانمند شدن منجر گردد.

 

1-1-1-1-2- قابلیت­های افراد در بعد فنی و شبه فنی

این حوزه کاربردی می باشد که در آن بحث آموزش مطرح می­گردد تا افراد از این طریق دارای مهارت خودکفایی و خواتکایی شوند و زندگی خود را تامین کنند. مثلا به عنوان یک فرد، زنان را توانمند نمود تا بتوانند از طریق خودکفایی و مهارت­آموزی امرار معاش کنند. آموزش آنان در زمینه­های صنایع دستی، دامی، هنری، کشاورزی، دانشگاهی و… صورت گیرد. اندازه سوادآموزی مردم بالا برود، زیرا بی­سوادان نمی­توانند اطلاعاتی پیرامون ارزش­های اقتصادی داشته باشند. اگر اطلاعات به اندازه کافی باشد، تأثیر بهتر و قدرتمندانه­تری اعمال می­کنند. در زمینه کشاورزی راه­های کشت جدید و مکانیزه و بهره گیری از ماشین­آلات و تکنولوژی کشاورزی آموزش داده می­گردد (همان: 228-227).

سوالات یا اهداف این پایان نام

  • چه اقدامی در جهت توانمندسازی اقتصادی خانوارهای روستایی تحت پوشش کمیته امداد در منطقه سیستان تأثیر اساسی دارد؟
  • رفع موانع یا محدودیت‎های مطرح در توانمندسازی اجتماعی این خانوارها مستلزم چه نوع تغییراتی می باشد؟
  • آیا بین شدت اثرات موانع یا محدودیت­های مطرح در توانمندسازی اقتصادی و اجتماعی خانوارهای ساکن در روستاهای مرزی و سایر روستاها اختلاف معناداری قابل نظاره می باشد؟

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه