تحلیل فضایی موانع و محدودیت­های توانمندسازی اقتصادی و اجتماعی خانوارهای روستایی

قسمتی از متن پایان نامه :

1-1-1- نوع­شناسی کمیته امداد امام خمینی (ره)

کمیته امداد امام خمینی (ره) در شش زمینه متفاوت فعالیت دارد و بدین ترتیب می­توان آن را زیرگروه سازمان­های دولتی- رفاهی، امدادی، احیایی و بازسازنده، خدمات­رسانی، روشنگرانه، توسعه انسانی و خیریه قرار داد. در عین حال این نهاد مجموعه فعالیت­های ذکر گردیده را به صورت توام انجام می­دهد و از این نظر حداقل در خاورمیانه منحصر به فرد می باشد.

 

 

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

کمیته امداد را می­توان در مجموعه سازمان­های غیردولتی خدمت­گرا و نیز غیر از سازمان­های ظرفیت­ساز قرار داد، زیرا خدمات این نهاد در زمینه­ی رسیدگی به طبقات مختلف جامعه و ارائه­ی خدمات متعدد و متنوع بر کسی پوشیده نیست و نیازی به استدلال و ذکر دلیل ندارد. در عین حال امداد با شدت کمتری به مسئله­ی ظرفیت­سازی توجه دارد. مسئله­ی اصلی در ظرفیت­سازی ارتقای توانایی­های مددجو برای بهره­گیری بهتر از امکانات و قطع وابستگی از نظام یارانه مستقیم می باشد. پرداخت وام بدون بهره یا با بهره کم، ارائه آموزش­های فنی و حرفه­ای، کاریابی برای افراد آموزش دیده، اجرای طرح­های عمرانی و موارد مشابه تنها بخشی از فعالیت­های امداد در زمینه ایجاد ظرفیت­های جدید برای توسعه می باشد.

1-1-2- اهمیت موضوع توانمندسازی در کمیته امداد امام خمینی (ره)

کمیته امداد امام خمینی (ره)، یک نهاد انقلابی و مردمی می باشد که دارای شخصیت مستقل و استقلال مالی و استخدامی بوده و تحت نظارت اما فقیه و طبق اساسنامه خود اداره می­گردد. این نهاد با هدف یاری کردن و خوداتکایی محرومان و مستضعفان با صدور حکم حضرت امام خمینی (ره) به صورت رسمی برای مدت نامحدود و فقط 22 روز پس از پیروزی انقلاب اسلامی در تاریخ 14 اسفند 1357 تاسیس گردید و در طول برنامه­های توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی کشور همواره به عنوان بزرگترین نهاد حمایتی کشور مطرح بوده و بیش از 75 درصد گروه­های تحت پوشش برنامه­های حمایتی دولت را تحت پوشش خدمات خود قرار داده می باشد. در افق چشم­انداز 20 ساله این نهاد، توسعه شبکه ارتباطی و حمایتی مردمی و کارآمد برای انجام کارهای عمیق، ماندگار، زودبازده و اثربخش میان اقشار آسیب­پذیر جامعه و همچنین پیشتازی در احیا و ترویج سنت­های حسنه اسلامی و تقویت همبستگی­های اجتماعی و حفظ هم­گرایی مردم با نظام اسلامی و تامین اصل اصالت و رضایت اجتماعی به عنوان ویژگی­های اصلی قید شده می باشد (معاونت برنامه ریزی و امور مجلس کمیته امداد امام خمینی (ره)، 1387: 13 و 16). توانمندسازی مددجویان و محرومین، مانند اهداف و برنامه­هایی می باشد که این نهاد برای انجام کارهای عمیق و ماندگار، طی سال­های اخیر، به درستی به آن توجه ویژه کرده می باشد.

سوالات یا اهداف این پایان نام

  • چه اقدامی در جهت توانمندسازی اقتصادی خانوارهای روستایی تحت پوشش کمیته امداد در منطقه سیستان تأثیر اساسی دارد؟
  • رفع موانع یا محدودیت‎های مطرح در توانمندسازی اجتماعی این خانوارها مستلزم چه نوع تغییراتی می باشد؟
  • آیا بین شدت اثرات موانع یا محدودیت­های مطرح در توانمندسازی اقتصادی و اجتماعی خانوارهای ساکن در روستاهای مرزی و سایر روستاها اختلاف معناداری قابل نظاره می باشد؟

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه