تحلیل فضایی موانع و محدودیت­های توانمندسازی اقتصادی و اجتماعی خانوارهای روستایی

قسمتی از متن پایان نامه :

1-1-1- دیدگاه اقتصادی (کارآفرینی درون تئوری اقتصادی)

کارآفرینی واژه­ای قدیمی و با ارزش در تئوری­های اقتصادی می باشد:375) . couger et al, 1990) علی­رغم انتشار ادبیات­های زیادی درمورد تئوری کارآفرینی، تاکنون هیچ کدام از این­ها نتوانسته­اند این واژه را معنی و تعریف کامل کنند. پس برای درک بهتر و مناسب­تر این مفهوم، نگاه­های مختلف به این واژه را از تئوری­های کلاسیک اقتصادی آغاز می­کنیم (Maia, 2002: 25).

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

مفهوم کارآفرینی در سیستم­های اقتصادی برای اولین بار توسط ریچارد کانتیلون[1] (1735-1680) مورد شناسایی قرار گرفت(Mirjam, 1999: 311-335) . او برای اولین بار کارآفرینی را این­چنین تعریف نمود: «کسی که ابزارهای مورد نیاز برای تولید را با ارزشی معین خریداری کرده و آنها را با هم ترکیب کرده و یک کالای جدید را تولید کند». مدل اقتصادی کانتیلون در برگیرنده سه عامل اساسی می باشد: 1) مالکین زمین (سرمایه­داران)، ۲) کارآفرینان (مبادله­کنندگان ارز و سهام) و ۳) مزدورها و افراد اجیر (کارگران مزدبگیر). در این مدل کارآفرینان مسئول مبادله و گردش سرمایه در اقتصاد هستند، پس تأثیر محوری را در اقتصاد به عهده دارند. وجود کارآفرینان در یک جامعه، سیستم آن را به سوی تعادل از نظر عرضه و تقاضا هدایت می­کند. زیرا مبادله­کنندگان یک کالا را با قیمت معینی خریده و با قیمتی نامعین می­فروشند، در نتیجه ریسک­پذیر هستند. انگیزه، پتانسیل ایجادکننده چنین عملی می باشد. پس از نظر کانتیلون کارآفرینی یک نوع نااطمینانی توام با ریسک­پذیری بوده که منجر به ایجاد تعادل عملکرد در درون سیستم اقتصادی می­گردد Ripsas, 1998: 103-105)).

[1]– Richard Cantillon

سوالات یا اهداف این پایان نام

  • چه اقدامی در جهت توانمندسازی اقتصادی خانوارهای روستایی تحت پوشش کمیته امداد در منطقه سیستان تأثیر اساسی دارد؟
  • رفع موانع یا محدودیت‎های مطرح در توانمندسازی اجتماعی این خانوارها مستلزم چه نوع تغییراتی می باشد؟
  • آیا بین شدت اثرات موانع یا محدودیت­های مطرح در توانمندسازی اقتصادی و اجتماعی خانوارهای ساکن در روستاهای مرزی و سایر روستاها اختلاف معناداری قابل نظاره می باشد؟

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه