عنوان کامل پایان نامه :

 تحلیل فضایی موانع و محدودیت­های توانمندسازی اقتصادی و اجتماعی خانوارهای روستایی

قسمتی از متن پایان نامه :

1-1-1- توانمندسازی مددجویان

موضوع توانمندسازی چند سالی می باشد که به عنوان یک مفهوم وارد فعالیت­های توسعه­ای شده و تغییرات بی­شماری را در زمینه­های ساختاری به وجود آورده می باشد به طوری که این تغییرات زمینه­های اجتماعی، عملیاتی و نیز ارزیابی کنش­ها و عملکردهای مردم را در اجرای طرح­ها متاثر ساخته و آن­ها را در بر گرفته می باشد.

امروزه بدون حضور مردم (مشارکت) اجرای طرح­های  توسعه­ای با مشکل و حتی با شکست مواجه خواهد گردید؛ زیرا مردم بهره گیری­کنندگان نهایی طرح­ها و یا گردانندگان آن خواهند بود (لطف­الله­زاده، 1390: 226).

 

1-1-2- عوامل موثر بر توانمندسازی خانواده­های تحت طرفداری کمیته امداد

– مشخص بودن اهداف، مسئولیت­ها و اختیارات

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

– غنی­سازی مشاغل و ارتقای شغلی؛ کارکنان بایستی به مقصود به روز بودن اطلاعات فنی، تخصصی و افزایش محتوی شغلی اقدام کنند .(Scarpello, 2006: 78)

– روحیات و تعلق سازمانی، به مقصود برآورده کردن این عامل بایستی به کارکنان تکریم گذارد و در جهت رفع معضلات شخصی آن­ها یاری و کمک نمود. برای ابداع، نوآوری و خلاقیت در کارکنان بایستی زمینه­های مناسب فراهم گردد و کمیته امداد اطمینان حاصل کند که خانواده­ها تمایل به انجام اموری که به آن­ها واگذار شده می باشد، را دارند.

– اعتماد، صمیمیت، و صداقت؛ کمیته امداد بایستی فضای مثبت و روابط کاری دوستانه را بین خانواده­ها ایجاد کند و اعتماد بین خانواده­ها را افزایش دهد.

– تشخیص و قدردانی؛ کمیته امداد بایستی از خانواده­ها متناسب با شایستگی آن­ها قدردانی به اقدام آورد.

– مشارکت و کار گروهی، مشارکت دادن خانواده­ها در ارائه پیشنهاد جهت بهتر انجام شدن امور و کنترل امور انجام شده توسط خودشان می­تواند به عنوان عامل مشارکت و کار گروهی در افزایش توانمندسازی خانواده­های تحت طرفداری تاثیرگذار باشد.

سوالات یا اهداف این پایان نام

  • چه اقدامی در جهت توانمندسازی اقتصادی خانوارهای روستایی تحت پوشش کمیته امداد در منطقه سیستان تأثیر اساسی دارد؟
  • رفع موانع یا محدودیت‎های مطرح در توانمندسازی اجتماعی این خانوارها مستلزم چه نوع تغییراتی می باشد؟
  • آیا بین شدت اثرات موانع یا محدودیت­های مطرح در توانمندسازی اقتصادی و اجتماعی خانوارهای ساکن در روستاهای مرزی و سایر روستاها اختلاف معناداری قابل نظاره می باشد؟

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه