سلامتی

از کجا بفهمیم اختلال جنسی داریم؟ | بیماری

مجله سیب سبز: با در نظر گرفتن آمار بالای ناتوانی جنسی در جوامع جور واجور  و گستردگی موضوع مشکلات جنسی تصمیم بر این داریم که در هر شماره به صورت جداگونه به بررسی یکی از ناتواناییا و مشکلات جنسی شایع بین خانوما و آقایون بپردازیم. در این مقاله هم نگاهی کلی میندازیم به شکلای جور واجور ناتوانیا در خانوما و آقایون و آمار اون در جامعه ایران. پس اگه می خواین با دلایل ناتوانی جنسی و راه های درمان اون آشنا شید مقاله های بعدی ما رو از دست ندین.

ناتوانی جنسی رو بی درمان رها نکنین

مدتیه که تو یه اداره دولتی در بخش روانشناسی و مشاوره خونواده خدمت می کنم. یه چند وقت پیش مطلبی در مورد روشای پیشگیری و درمان ناتوانیای جنسی در محل کارم به اشتراک گذاشتم. مطلب رو مثل همیشه با سلسله مراتب واسه گروه آموزش فرستادن کردم تا از اون روش واسه همکاران به اشتراک گذاشته شه اما به ظهر نرسیده از گروه آموزش با من تماس گرفتن که «آقای دربانی بدیش اینه این مطلب رو نمیشه در اداره به اشتراک گذاشت».

اما باید بدونیم ناتوانی در هر موضوعی می تونه به عقده پستی، کاهش اعتماد به نفس و ضعیف کردن عزت نفس منجر شه و هر چی زودتر جلوی اونو بگیریم، ضرر کمتری نصیب مون می شه و در این مورد هم باید اطلاع رسانی کرد و آموزش داد.


خجالت رو کنار بذارین!

یه چند وقت پیش مراجعی داشتم که بعضی وقتا تماس می گرفت و می گفت: «خواهرم افسره س و واسه درمان مطب نمیاد چون خجالت میکشه، می شه شما چند راه حل بدین؟» دو روز اتفاق مرکز مشاوره و گفت: «من همانم که بعضی وقتا واسه خواهرم مشاوره می خواستم؛ من خودم مشکل دارم اما خجالت می کشیدم بگم.» من هم در جواب گفتم: «تا حالا دچار آنفلوآنزا یا سرما خوردگی شده ای؟» گفت: «بله خیلی!»؛ گفتم: «اون موقع خجالت کشیدی بری دکتر؟» و در جواب گفت: «نه.» من هم گفتم: «اینم یه نوع بیماریه و خجالت نداره!»

۳ میلیون زوج ایرونی ناتوانی جنسی دارن؟!

ناتوانی جنسی هم در آقایون هست و هم در خانوما، اما در زن و مرد به شکلای متفاوتی خود رو نشون میده. می گن که شایع ترین مشکل درمان نشده در جوامع جور واجور ناتوانی جنسیه و تنها یی درصد از افراد گرفتار به ناتوانی جنسی تحت درمان قرار می گیرن. شایع ترین علل نبود درمان ناتوانی جنسی هم نداشتن اطلاعات کافی در مورد روشای درمانی مطمئن و بدون خطره. تخمین زده می شه  بیشتر از ۱۰ درصد از مردم (حدود ۳ میلیون زوج در ایران) دچار مشکل ناتوانی جنسی باشن؛ پس شما تنها نیستین.

امروزه درمان راحت تره

در دهه ۵۰ میلادی نظریه ای بیان شد که می گفت بیشتر از درصد از مشکلات مربوط به نعوظ، جنبه روانی داره و باید بر مسائل روحی و روانی بیماران تمرکز کرد. اما امروزه پیشرفت علم پزشکی و روش های مدرن اورولوژی نشون می دهد بیشتر از ۵۰ درصد از ناتوانیای جنسی علل ارگانیک (مشکل در سیستم عصبی، بیوشیمیایی و عروقی) دارن. این نکته روشن می کنه که این مشکل رو می توان آسون تر درمان یرد. به هر حال، پزشکان بر این عقیده هستن که به هم خوردن تعادل سیستم عصبی سمپاتیک و پاراسمپاتیک، پایه بروز ناتوانیای جنسی به وجود اومده به وسیله مسائل سایکولوژیکه. خیلی از بیماران روانی مثل افراد گرفتار به افسردگی ، بیماران دو قطبی البته در فاز افسردگی و… از جمله کسائی هستن که بیشتر درگیر این مشکل می شن.

شکلای جور واجور ناتوانی جنسی

ناتوانی جنسی یه مشکل مشترکه که مریض و همسرش رو تحت تاثیر قرار میده. درمان اونم نیازمند کمک زن و شوهر در طول درمانه. دو نوع ناتوانی جنسی هست: اولیه و ثانویه. مردانی که ناتوانی جنسی شون از نوع اولیه س هیچ وقت توانایی کافی واسه انجام یه رابطه جنسی به طور مطلوب رو نداشتن. این نوع ناتوانی بسیار نادره و معمولا دلایل عمیق روانشناسی مثل ترس از صمیمیت، احساس گناه و اضطراب واسه اون مطرحه. در ناتوانی جنسی ثانویه مریض توانایی فعال شدن عضو جنسی خود رو بعد از یه مدت از دست میده. این نوع ناتوانی عادی تره و مردانی که به اون گرفتار هستن فقط توانایی انجام حدود ۲۵ درصد از فعالیت جنسی رو دارن. ناتوانی ثانویه معمولا به طور کم کم ایجاد می شه و درمانش هم نسبت به نوع اول ساده تره.

چه کسائی در خطر دچار شدن هستن؟

میلیونا زوج در دنیا از مشکل ناتوانی جنسی رنج می برن. با افزایش سن از ۵۰ سال به ۷۰ سال گسترش این مشکل از حدود ۵ به ۱۵ درصد زیاد می شه. تحقیقات انجام شده نشون میده که ۶۰ درصد از مردان در دهه پنجم عمر خود قادر به فعالیت جنسی هستن اما با رسیدن به دهه هفتم زندگی این توانایی فقط در ۳۳ درصد اونا هست. ۶۰ درصد از مردانی که دچار سکته قبلی شدن هم از ناتوانی جنسی رنج می برن و ۵۰ درصد از افراد دیابتی این مشکل رو دارن. اینم بگیم که ناتوانی جنسی حتی در ۵ درصد از افراد زیر ۴۰ سال با درجات جور واجور هست.

اگه درمان نشه طولانی می شه!

ناتوانی جنسی هر چند مشکل شایعی واسه یه زوج حساب می شه اما قابل درمانه. ناتوانی در خیلی از مردان به صورت نعوظ ناقص یا اشکال دیگه اون دیده می شه اما می تونه به صورت دائمی و طولانی بمونه. به طور ساده نبود توانایی در ایجاد و حفظ نعوظ مناسب واسه انجام مقاربت موفق رو ناتوانی جنسی مردان میگن. این ناتوانی نه فقط تاثیر بسیار زیادی روی کیفیت زندگی داره بلکه مشکل مشترکیه که خود شخص و همسر اونو تحت تاثیر قرار میده و باعث اضطراب، افسردگی و کاهش رضایت شخصی از زندگی زناشویی و از بین رفتن اعتماد به نفس می شه که هر کدوم از این مشکلات به تنهایی باعث افزایش مشکلات روحی و اجتماعی مربوط به این مریضی می شن پس درمان ناتوانی جنسی از اولویت خاصی بهره منده.

مریضیایی که باعث ناتوانی جنسی می شن

کلا در ۱۵ درصد از موارد دلیل ناتوانی جنسی بروز مشکلات روحی (معمولا در افراد جوون ) و در ۸۵ درصد از موارد به دلیل مشکل در کارکرد فیزیولوژیک شخصه که شایع ترین علل اون در ۴۰ درصد از موارد مریضیای عروقی (مانند تصلب شرایین)، ۳۰ درصد دیابت، ۱۰ درصد مشکلات عصبی (مانند قطع نخاع، پارکینسون، ام اس و …)، ۹ درصد جراحیای لگن و صدمات اون، ۸ درصد داروهای جور واجور و مواد مخدر (مانند سیگار، داروهای ضد فشار خون و داروهای ضد افسردگی) و ۳ درصد مشکلات هورمونی هستن.

اولین قدم، پذیرش وجود ناتوانی

اولین قدم و چه بسا مشکل ترین مسئله در این بیماران پذیرش وجود مشکله چون پس از اون میشه به آسونی روشی واسه درمان اون یافت. واسه اینکه نعوظ آلت تناسلی ایجاد شه، باید قسمتای جور واجور بدن با همدیگه هماهنگ شن. یه مرد، فقط به خاطر این که می خواد، نمی تونه خیلی راحت نعوظ پیدا کنه. واسه ایجاد نعوظ هماهنگی بین روان آدمی، مغز و دستگاه اعصاب مرکزی و محیطی، هورمونای خونی، عروق خونی مثل شریان و ورید واسه ورود جریان خون به داخل عضو و نبود خروج اون لازمه. در صورت وجود مشکل در هر کدوم از اعضا و دستگاه های موثر در نعوظ، ناتوانی جنسی ایجاد می شه.

خود رو آزمایش کنین

واسه اینکه ببینین ناتوانی جنسی تون مربوط به عوامل جسمیه یا روانی می تونین از این آزمایش ساده استفاده کنین. مردا شب هنگام موقع خواب و در صبحگاه بارها دچار تحریکات جنسی می شن. اگه شمام این تحریکات رو داشته باشین و عضو تناسلی تون چند بار موقع خواب فعال شه، مشخصه که حالت طبیعی داشته و کلیه عصبا، ماهیچه ها و رگایی که در این مورد کاربرد دارن، درست کار می کنن. این نشون میده که دلیل ناتوانی جنسی جای دیگه س نه اشکالات جسمی. واسه مشخص کردن این مسئله می تونین خیلی راحت با تر کردن عضو و چسباندن یه برچسب به خواب برید. پس از بیدار شدن در روز اگه برچسب سرجایش نباشه به این معناست که در شب دچار تحریکات شدین و به طور کامل سالم هستین.

Leave a Reply

Your email address will not be published.Required fields are marked *