سلامتی

از کجا بدونیم آب مروارید داریم | بیماری

از کجا بدونیم آب مروارید داریم

آب مروارید جزو مشکلاتیه که به خودی خود در چشم ایجاد خطر نمی کنه بلکه با کم شدن دید ، فرد به مرور نیاز به جراحی داره. بدیش اینه آب مروارید در کودکان و نوزادان هم بروز می کنه و محدودیت سنی نداره.

 آب مروارید یکی از مشکلات عادی چشمی در سرتاسر دنیاس. راه های تشخیص این مریضی شناخته شده و واسه درمان آب مروارید چشم جراحی پیشنهاد می شه.

آب مروارید به خودی خود، خطری ایجاد نمی کنه فقط موجب کاهش دید می شه و نیاز به جراحی اون بستگی به نیاز فرد به دید واسه اداره زندگی داره.

تار شدن دید، دیدن لکه، دیدن هاله در دور و بر لامپ، از دست دادن لحظه ای دید موقع نور شدید اینا می تونه نشونه ای باشه واسه این که فرد دچار آب مروارید یا مریضی کاتاراکت (cataract) شده باشه.

 

آب مروارید یا کاتاراکت چیه؟

آب مروارید کدورتیه که در بخشی از عدسی چشم ایجاد می شه. عدسی چشم در وضعیت طبیعی شفافه اما هنگام بروز آب مروارید، تاری کوتاه تا کدورت شدیدی در دید ظاهر میشه. گسترش آب مروارید تقریبا بین زنان و مردان به یه میزانه و در بیشتر موارد هر دو چشم به این مریضی گرفتار می شن اما یکی از اونا وضعیت خیلی بد تری داره.

 

دلیل بروز آب مروارید

مدیر گروه چشم پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی درباره مریضی آب مروارید گفت: آب مروارید، کدورت عدسی چشمه و وقتی که منتهی به کاهش دید شه به اون آب مروارید میگن. 

شایع ترین دلیل بروز آب مروارید، سنه؛ مردم با افزایش سن به آب مروارید گرفتار می شن همونجوری که با افزایش سن، موها سفید می شن با افزایش سن هم چشما گرفتار به آب مروارید می شن. 

 عدسی چشم در آب مروارید تغییر کرده و شفافیت اون از بین رفته و دچار کدورت می شه.

 

واقعا در چشمون مروارید ایجاد می شه؟

خیلی از افراد با شنیدن اسم مروارید در مریضی آب مروارید، میخوان بدونن که طی این مریضی مرواریدی داخل چشم، ایجاد میشه.

جواب به این سوال هم بله و هم نه س؛ به گفته مدیر گروه چشم پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در موارد بسیار پیشرفته آب مروارید، دانه ای مانند مروارید داخل چشم میشه دید. البته این دانه مثل مروارید فقط ظاهری مثل مروارید داره و واقعا مروارید نیس.

 

آب مروارید شیرین

فقط افزایش سن موجب بروز آب مروارید نمی شه؛ مدیر گروه چشم پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در این باره گفت: علل دیگری مانند بیماریای زمینه ای موجب بروز آب مروارید می شن. 

 از بین این بیماریا، بیشتر از همه قند یا همون مریضی دیابت دلیل اصلی بروز آب مرواریده.

 

آب مروارید در کودکان

مدیر گروه چشم پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی به نوع دیگری از آب مروارید اشاره کرد و گفت: آب مروارید ممکنه مادرزادی باشه به اون معنا که نوزادی ممکنه در لحظه تولد دچار آب مروارید باشه. 

 آب مروارید ممکنه جنبه تکاملی داشته باشه به اون معنا که از دو تا چهار سالگی به بعد ایجاد می شه. 

ایشون گفت: در ۳۰ درصد موارد دچار شدن به آب مروارید، سابقه خانوادگی مریضی، نقش داره. ایشون تاکید کرد: پس آب مروارید یا در بزرگسالان و یا در کودکان ایجاد می شه.

 

آب مروارید به وجود اومده به وسیله ضربه

مدیر گروه چشم پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: ضربه ها می تونن دلیل دیگری واسه بروز آب مروارید باشن. 

 ضربه ممکنه یا نافذ باشه به اون معنا که بطور مثال سوزن داخل چشم رفته باشه یا اینکه ضربه ممکنه غیرنافذ باشه و ضربه ای به سطح قرنیه وارد شه.

 

روشای درمانی آب مروارید

مراحل اولیه آب مروارید، وضعیت بینایی با به کار گیری عینک، عدسیای بزرگ نما و نورهای قوی تر بهبود پیدا میکنه. اما اگه این تصمیمات کمک کننده نباشه، جراحی تنها راه درمانه که شامل خارج کردن عدسی کدر شده و جایگزینی اون با عدسی مصنوعیه. دارو، قطره، ورزش یا عینک مانع بروز یا بهبود آب مروارید نمی شن.

 

جراحی  آب مروارید در کودکان

مدیر گروه چشم پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: جراحی آب مروارید در کودکان باید با نظر متخصص مربوطه و در اسرع وقت انجام شه. 

 مخصوصا کودکان کمتر از ۷ یا ۹ سال در سریع ترین زمان ممکن باید عمل کنن چون خطر تنبلی چشم اونا رو تهدید می کنه. 

آب مروارید به خودی خود، خطری ایجاد نمی کنه فقط موجب کاهش دید می شه و نیاز به جراحی اون بستگی به نیاز فرد به دید واسه اداره زندگی داره. 

بطور مثال آب مروارید در جوونی که رانندگی می کنه، موجب بروز مشکل در زندگی روزمره اون می شه اما یه فرد بازنشسته با دید کمتر هم می تونه زندگی خود رو اداره کنه. 

اینجور نتیجه گرفته می شه که زمان عمل با در نظر گرفتن نیاز و شرایط هر فرد فرق داره؛ در افراد سن بالا که نیاز چندانی به دید کامل ندارن ممکنه دیرتر نیاز به انجام جراحی باشه. به هرحال افراد با کمک چشم دکتر در این مورد تصمیم می گیرن.

 

نشونه های آب مروارید چشم

مدیر گروه چشم پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: شایع ترین علامت مریضی آب مروارید، تاری دید است. 

تاری دید دو نوع خودنمایی داره به اون معنا که ممکنه هر دو دید نزدیک و دور با هم تار شن و فرد زودتر به عمل نیاز پیدا کنه یا اینکه ممکنه در آدمایی مخصوصا افراد حدود ۷۵ سال، دید نزدیک بهتر شده و دید دور تار شه. 

 اندازه نیاز دید در دو گروه جوون و پیر، برابر نیس؛ با احتمال خیلی کم ممکنه که آب مروارید فردی تا اون اندازه پیشرفت کنه که به آب مشکی منجر شه. ایشون اعلام کرد: آب مروارید فقط موجب تاری دید شده و ربطی به سوزش، اشک ریزش و خارش چشم نداره.

 

جراحی در آب مروارید پیشنهاد می شه یا نه؟

مدیر گروه چشم پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: صرف داشتن آب مروارید، دلیلی نمی شه که فرد عمل جراحی کنه.

 تصمیم عمل جراحی آب مروارید در کودکان به طور کامل بردوش دکتر و متخصصه اما در افراد بالغ و سن بالا، تصمیم برعهده خودشونه. 

حتی فرد می تونه فقط یه چشم گرفتار رو بکنه و با چشم دیگه خیلی راحت زندگی روزمره خود رو داشته باشه و اجباری واسه عمل جراحی نیس.

 

جراحی آب مروارید، شایع ترین عمل چشم در جهان و ایران

مدیر گروه چشم پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: جراحی آب مروارید، شایع ترین عمل چشم در جهان و ایران هستش.

 حالا خوبیش اینه براساس تحقیقات CSR (اندازه عمل آب مروارید)، انجام این جراحی در ایران برابر با استانداردهای بین المللی بوده و مردم به این جراحی دسترسی دارن. 

 ایشون درمورد گسترش آب مروارید گفت: این سوال مانند اون هستش که پرسیده شه چند درصد مردم به سفیدی مو گرفتار می شن، استخراج این آمار سخته اما هر کسی درجاتی از آب مروارید رو داره به اون معنا که یه فرد ۳۵ ساله هم ممکنه درجه ای از آب مروارید رو داشته باشه.

 


از کجا بدونیم آب مروارید داریم

۵/۵

۱

منبع : ایرنا /ن

Leave a Reply

Your email address will not be published.Required fields are marked *