سلامتی

از کجا بدانیم کبدمان درست کار نمی کند؟ | بیماری

: کبد از اعضای مهم و حیاتی بدنه و درست و سالم کار کردن اون ضامن سلامتی فرده و اگه دچار مشکل شه علائم خاصی داره که اونا رو در سطح بدن بروز میده. با این همه، بعضی وقتا هیچ علامتی مشاهده نمی شه در حالی که کبد دچار آسیب شده. این مقاله کمکی واسه تشخیص کبد آسیب دیده.

Medical Daily

 کبد میتونه مثل یه ابرقهرمان خودشو بازسازی کنه اما نه به این معنا که شکست ناپذیر باشه چون مثل هر عضو و اندام دیگری ممکنه آسیب جبران ناپذیر ببینه. وقتی که کبد کارش رو خوب انجام میده، خون رو پاکسازی می کنه، به هضم کمک می کنه و علیه عفونتا و بیماریا به مقابله برمی پاشه. واسه همینه که کبد رو ابرقهرمان بدن لقب دادن. این عضو پرکار حتی وقتی که شدیدترین آسیبا رو دیده باشه می تونه خودشو از نو بسازه و سرپا شه و سلولای نوین رو جانشین بافتای قدیمی و مرده کنه.

بنیاد کبد آمریکا هشدا داده: «هر چیزی که موجب شه تا کبد فرد از کار کردن بیفته و یا پس از آسیب جدی قادر به بازسازی خود نباشه ممکنه زندگی اونو به خطر مواجه کنه.» آسیبایی مانند التهاب، جراحت، سرطان یا حتی مصرف یبیش از حد تیلنول می تونن کبد رو واسه همیشه از کار بیندارند. با اینکه کبد در داخل بدن جا گرفته؛ وقتی که با مشکل رویارو شه علامتایی که نشون میده در سطح بدن ظاهر می شن. در این مطلب علامتایی رو که اخطار میدن کبد فرد در وضعیت خطرناک قراره گرفته تقدیم حضوتون می کنیم. با بنیتا همراه باشین.

 

زرد شدن رنگ پوست بدن

Credit: Diario

کتابخونه ملی پزشکی آمریکا آمریکا در گزارشی اعلام کرده وقتی که کبد مشکلی پیدا کرده باشه، رنگ پوست و حتی سفیدی چشم فرد به رنگ زرد درمی آید و عامل زردی رو که در خون نهفتهه بیلیروبین می گن. هم اینکه مرکز سلامت ملی انگلیس در همین زمینه اضافه می کنه زردی، که «یوندیس» اسمشه، وقتی اتفاق می افته که آسیب وارد شده به کبد در حدی باشه که این اندام نتونه خود رو در برابر بیلیروبین بازسازی کنه. عاملای عمومی این نوع از آسیب کبدی عبارتند از هپاتیت، سرطان، مصرف بیشتر از انداره الکل، سوءمصرف اکستازی، قرار گرفتن در برابر مواد سمی و دچار شدن به عفونتای مختلفه.

 

تغییر اجابت مجاز

Credit: Kidspot

مرکز سلامت ملی انگلیس در این باره توضیح میده که یرقان هم اینکه باعث تغییر رنگ ادرار و مدفوع می شه تا حدی که ادرار تیره و مدفوع بی رنگ می شه.

 

خارش

پزشکان کلینیک مایو در فهرست علایم و بیماریای مربوط به کبد خاش پوست رو هم ضمیمه کرده ان و اونو در کنار مواردی مثل مشکل کلیوی، مشکلات تیروئید و سرطان گذاشته ان. در بخشی از گزارش تحقیق این پزشکان می خونیم: «خارش پوست که به وجود اومده به وسیله مریضی کبدی باشه معمولا تموم بدن فرد رو شامل میشه و ممکنه که پوست اون در اثر خارشای تکراری و البته شدید کم کم دچار تغییراتی در مورد رنگ و بافت شه.»

 

کبودی

Credit: Health

مؤسسه ملی دیابت، هاضمه و کلیه در آمریکا میگه آدمایی که مشکل کبدی دارن معمولا خیلی راحت و آسونی از ناحیه پوست دچار کبودی و خونریزی می شن چون کبد اونا در تولید پروتئین لازم واسه لخته شدن خون دست از فعالیت ورداشته و یا کم کار شده. یکی از وظایف کبد اینه که عاملای زیادی رو واسه لخته شدن خون ایجاد و جفت و جور کنه که این عوامل در فردی که از ناحیه کبد مشکل داره به ظهور نمی رسن.

 

ورم

Credit: WiseGeek

کلینیک مایو در این باره گزارش میده که وقتی کبد ضعیف از انجام کار خود باشه، فرد در نواحی شکم و پاها گرفتار به جمع شدن آب می شه که در نتیجه ورم عضو اتفاق میفته.

 

وقتی که هیچ نشونه ای در کار نیس 

Credit: Shutterstock

در پاره ای از موارد، هیچ اشاره و نشونه ای موجود نیس که بشه فهمید کبد کارش رو درست انجام نمی ده. دانشگاه علوم پزشکی آیوا در آمریکا در این مورد اخطار میده که در بیشتر از نصف کسائی که به مریضی کبدی دچار هستن هیچ نشونه ای به چشم نمیاد. در مواردی هم که نشونه های کمی خود رو نشون میدن که بیشتر شامل نشونه هایی عمومی مثل مریضی، خستگی بیشتر از اندازه، بی حالی و بعضی وقتا خارشه.

وقتی که کار از علائم اولیه بالاتر بره، آسیبی که به کبد وارد شده و هم نتیجه های ناخواسته اون جدی تر می شه. بنیاد کبد آمریکا در این مورد توضیح میده که در صورت بروز مشکل در کبد کار خون رسانی در رگا به درستی انجام نمی شه، سموم در ناحیه مغز فرد انباشته می شن و مشکل در کارکرد ذهنی اتفاق می افته و فرد به تهوع و اسهال دچار می شه.

بنیاد کبد آمریکا هم اینکه در گزارش خود می نویسه: «با رشد و گسترس مشکل کبدی، نشونه ها حالت جدی تر و حیاتی تری پیدا می کنن و مریض ممکنه دچار گیجی و پریشونی و گیجی شه و تمایل بسیار زیادی به خوابیدن داشته باشه که در این حالت احتمال رفتن به اغما و در آخر مرگ بعید نیس.» 

پزشکان متخصص می گن اگه کبد به این مرحله و به این نشونه ها رسید باید به فکر پیوند کبد نوین بود. پس خیلی مهمه که وضعیت کبد رو به طور مرتب و منظم زیر نظر داشت تا اونقدر که دچار آسیب شد در همون مراحل اولیه تشخیص داده شده و درمان شه.

.

منبع :

Leave a Reply

Your email address will not be published.Required fields are marked *