سلامتی

از کجا بدانیم مبتلا به ایدز هستیم یا خیر؟ | ترک اعتیاد

از کجا بدونیم گرفتار به ایدز هستیم یا خیر؟
ایدز مریضیه که به وسیله ویروسی به نام HIV منتقل می شه. این ویروس کم کم قدرت دفاعی بدن رو ضعیف می کنه طوریکه فرد به شکلای جور واجور عفونتا و سرطانا گرفتار شده و در آخر منتهی به مرگ می شه.
از وقتی که فرد به ویروس تولید کننده ایدز (HIV) گرفتار می شه تا شروع مریضی ممکنه بیشتر از ۱۰ سال طول بکشه چون که دچار شدن به HIV در ظاهر فرد مشخص نمی شه. در این مدت فرد سالم بوده و می تونه به کار و فعالیت خود ادامه بده. ولی احتمال انتقال ویروس به بقیه هست.

 

HIV چیجوری وارد بدن می شه؟
تماس جنسی با فرد گرفتار بدون به کار گیری وسایل پیشگیری، استفاده مشترک از وسایل تزریق یا بقیه وسیله تیغ و برنده مثل تیغ یا سوزن خالکوبی، انتقال خون و فرآورده های خونی آلوده و انتقال از مادر گرفتار به نوزاد درزمان حاملگی، زایمون و شیردهی. البته شایع ترین راه دچار شدن به HIV در جهان تماس جنسی نامطمئن، مراقبت نشده و خارج از چارچوبه. مصرف موادمخدر، الکل و… قدرت اراده کردن فرد رو واسه دوری از رابطه جنسی حفاظت نشده دچار مشکل می کنه.

 

مبتلایان به ایدز نیازمند پشتیبانی جامعه هستن
ویروس تولید کننده ایدز از راه تماسای معمولی مثل دست دادن، در آغوش کشیدن، روبوسی، عطسه و سرفه، به کار گیری توالت و حموم، به کار گیری ظروف و وسایل غذاخوری مشترک، به کار گیری استخر عمومی و نیش حشرات منتقل نمی شه. افراد گرفتار و بیماران، نیاز به پشتیبانی و همدلی جامعه دارن. چیزی که ما رو در خطر قرار میده رفتارای پرخطر ماست، نه زندگی در کنار افراد گرفتار.

از کجا بدونیم گرفتار به ایدز هستیم یا خیر؟
به گفته اداره کنترل ایدز و مریضای آمیزشی وزارت بهداشت، دچار شدن به ویروس تولید کننده ایدز فقط از راه آزمایش خون مشخص می شه. از وقتی که ویروس وارد بدن فرد شده تا وقتی که در آزمایش خون مشاهده می شه ممکنه چند ماه طول بکشه. بهتره قبل از انجام آزمایش با یه مشاور صحبت شه. اگه از ابتلای خود یا همسر خود به HIV نگران هستیم می تونیم به مرکز مشاوره مریضیای رفتاری مراجعه کنیم در این مراکز علاوه بر آموزش، مشاوره و ارائه وسایل پیشگیری، آزمایش HIV به صورت رایگان با حفظ رازداری انجام شده و افراد گرفتار یا مریض تحت مراقبت و درمان قرار می گیرن. نشانی این مراکز رو از مراکز بهداشتی-درمانی منطقه خود سؤال کنین.

ایدز درمان داره؟
الان درمان قطعی که ویروس رو نابود کنه وجود نداره. درمانای موجود می تونن طول عمر مریض رو زیاد کرده و کیفیت زندگی اونو بهتر کنن. هر کدوم از ما می تونیم با حفاظت از خود و بقیه در برابر ایدز، صحبت با بقیه در این مورد، تلاش واسه پذیرفته شدن و پشتیبانی افراد گرفتار به HIV در جامعه و محله خود، مشارکت در اطلاع رسانی واسه ایدز و دعوت از بقیه واسه این مشارکت گامی در جهت مقابله با ایدز ورداریم و از الان پیشگام شیم.
منبع : isna.irLeave a Reply

Your email address will not be published.Required fields are marked *