سلامتی

از کجا بدانیم درد قلبی داریم | تغذیه سالم

از کجا بدونیم درد قلبی داریم

آکا ایران

از کجا بدونیم درد قلبی داریم

دردهای قلبی با نشونه هایی مثل تنگی نفس، تعریق همراه س
کسی که در قفسه سینه احساس درد داره از کجا بدونه درد قلبیه  یا مشکلات جزیی دیگه مثل درد معده و …،چون  در خیلی از موارد دردهای قفسه سینه فقط شامل دردهای قلبی نیس، و ممکنه دردهای  ناچیز و بی خطر باشن . در این بخش ، تکنیکی واسه تشخیص درد قلبی  داریم که می خونیم و یاد می گیریم
 
شاید واسه شمام اتفاق افتاده باشه که یه جور حس سنگینی یا درد ناچیز و مبهم در سینه تون داشته باشین و بترسید که این دردی که دارین از قلب تونه یا چیز دیگری. اگه این مشکل رو دارین حتما این مطلب رو با دقت بخونین چراکه جواب سؤالات تون رو می تونین در این مطلب پیدا کنین
 
شباهتای این ۲ درد
ما مشکل سوزش پشت جناغ سینه و درد پشت قفسه سینه رو با نام heartburn (سوزش قلب) می شناسیم چون که تفکیک این ۲ درد از هم بسیار مشکله اما راه هایی واسه حدس زدن اینکه کدوم این دردها از کدوم عضو سر گرفته هست.»
بی دلیل سوار آمبولانس نشید
خیلی از آدما دردهای ناچیز یا احساس سوزش یا گزگز کردن روی سینه خود رو در زمانای متفاوت و در شرایط جور واجور تجربه می کنن. معمولا همه اونا در اینجور بخشایی از خودشون می پرسن که این درد به وجود اومده به وسیله یه مشکل جدیه یا مسئله مهمی نیس. سؤال عادی این وسط اینه که این حالت درد قلبیه و یه حمله قلبی یا به وجود اومده به وسیله مشکلات گوارشی و سوزشای سردل و…
بعضی از مشکلات گوارش و دردهای اعضای سیستم گوارش علائم و نشونه هایی مثل مشکلات قلبی و سکته قلبی دارن اما این دردها و علائم یافته های متفاوتی رو دربر داره. تاخیر در درمان مشکلات قلبی ممکنه زندگی آدم رو به خطر بندازه. از طرف دیگه هیچکی هم دوست نداره به خاطر دردی که می شه با یه شربت آنتی اسید اونو ساکت کرد، سوار آمبولانس شه و سر از اورژانس یا بخش ccu دربیاورد.
دردهای قلبی در ناحیه شکم رخ نمی دن
اونایی که نباید دست دست کردن کنن
اولین چیزی که باید در مورد درد مهم تر یعنی درد قلبی به اون دقت کنین ،آدمایی که سابقه مریضی قلبی ثابت شده دارن و اونایی که به دلیل گرفتگی عروق آنژیوگرافی شدن یا واسه اونا استنت قلبی گذاشته شده یا کسائی که تحت جراحی قلب باز قرار گرفتن به محض بروز کوچیک ترین علامتا و نشونه هایی باید به اورژانس مراجعه کنن و زمان رو از دست ندن. در مورد این افراد باید فرض رو بر این گذاشت که هر درد سینه ای به وجود اومده به وسیله مشکلات قلبی-عروقیه.
اما در مورد بقیه چه؟ اگه سن تون بالای ۵۰ ساله، سابقه خانوادگی از مشکلات قلبی و عروقی دارین، فشارخون تون به طور طولانی یا زیاد بالا بوده، مریضی دیابت دارین یا چاقی و اضافه وزن زیاد دارین و اگه به طور کامل بی جنب و جوش هستین بدونین که در برابر بیماریای قلبی قرار دارین، پس باید حواستون باشه و دردهای تون رو ساده نگیرید.»
۴ نشونه تشخیص
اما جدا از گروه های پرخطر، بقیه افراد باید چه کنن؟ چند راه واسه تشخیص دردهای قلبی و دردهای گوارشی هست. با این تفکیک درد، شما می تونید بفهمین باید به اورژانس زنگ بزنین یا اینکه سراغ درمانای خونگی و داروهای بدون نسخه رفته یا پیش دکتر گوارش برید. این ۴ کلید تشخیص دردهای گوارشی از دردهای قلبیه.
۱- محل درد کجاس؟
اگه محل دردتون درست وسط سینه و روی جناغ سینه س یا اینکه درد در شونِه، فک پایین، گردن یا پشت سینه تون دارین این درد شاید درد قلبیه اما اگه احساس سوزش در ناحیه گلو و کمی پایین تر از تیروئید خودتون داشتین، اگه حس تلخی روی زبون تون داشتین و فکر کردین که غذا داره به گلوی تون برمیگرده اینا شاید نشونه های درد گوارشیه. اینو هم به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین این رو هم یادتون باشه که درد در ناحیه شکم ممکنه بیشتر به دلیل دردهای گوارشی باشه اما نمی شه گفت که هیچ وقت دردهای قلبی در ناحیه شکم رخ نمی دن
 
۲- درد از چه وقتی شروع شده؟
اگه به فاصله بسیار کمی از غذا خوردن دچار سوزش معده و درد پشت جناغ سینه شدید این شاید به وجود اومده به وسیله مشکلات گوارشیه به خصوص اگه بدون این دست اون دست کردن پس از غذا خوردن دراز کشیدید احتمال بروز مشکلات گوارشی بیشتره. دردهای قلبی معمولا (اما نه همیشه) پس از فعالیت اتفاق می افته. در زمان استراحت معمولا اگه دردی به وجود بیاد درد گوارشیه، دردهای قلبی با احتمال خیلی کم در زمان استراحت اتفاق میفته.
دردهای قلبی معمولا پس از فعالیت اتفاق می افته
۳- علائم همراه
دردهای قلبی و عروقی معمولا با نشونه هایی مثل تنگی نفس، تعریق و عرق کردن صورت یا کل بدن، احساس ضعف و غش، تهوع و سبکی سر و سرگیجه همراه س. این  علامتا معمولا با دردهای گوارشی همراه نیستن. اگه همراه با درد نشونه هایی مثل تعریق و تنگی نفس داشتین و احساس کلی ضعف و بی حالی وجودتون رو گرفت اینا شاید به وجود اومده به وسیله مشکلات قلبی یا عروقیه نه مشکلات گوارشی… البته این رو هم بدونین که در زنان معمولا حمله های قلبی با علائم سنتی همراه نیس و اتفاقا بروز مشکلات قلبی در اونا بیشتر با این علائم جانبی همراه س.
۴- چه دارویی مصرف می کنین
اگه مشغول مصرف داروی خاصی (مثلا آنتی بیوتیکا) هستین ممکنه این داروها معده شما رو تحت تاثیر بذارن و اونو اذیت کنن و باعث بروز مشکلات گوارشی شن در نتیجه شاید درد شما یه درد گوارشی هستش. البته یادتون باشه آدمایی که واسه مشکلات قلبی قرص یا قرص زیرزبانی نیتروگلیسیرین مصرف می کنن باید بدونن که این قرص ممکنه روی علائم گوارشی شون هم تاثیر بزاره. به سمت اورژانس برید یا منتظر آمبولانس بمونین.
مهم ترین نکته
یادتون باشه که هیچ خط کشی و هیچ قانون کلی در مورد تشخیص دردهای قلبی و گوارشی وجود نداره. اگه باوجود تموم نشونه هایی که در بالا گفته شد بازم شک داشتین که دردتون قلبی هست یا نه حتما با اورژانس تماس بگیرین. اگه هم تا رسیدن اورژانس چند دقیقه وقت دارین یه قرص آسپیرین ۳۲۵ میلی گرم رو بجوید.
 
اگه احساس می کنین که اومدن اورژانس خیلی زمان میبره می تونین با وسیله خودتون به اورژانس مراجعه کنین اما هیچوقت خودتون رانندگی نکنین. یادتون هم باشه که در اتومبیل خودتون وسیله ای واسه درمان ندارین اما در آمبولانس نیروهای آموزش دیده و دارو واسه برطرف کردن مشکلات زیاد در دسترسه.
و نکته آخر اینکه گرما رو هم میشه یه خطر عامل عامل مساعدکننده واسه مشکلات قلبی دونست. این به خصوص در دمای بسیار بالا (بالاتر از ۴۰درجه سانتی گراد) و هوای رطوبتی صادقه. در وقتی که موج گرما منطقه ای رو فرا میگیره اندازه سکته های قلبی شدیدا بالا میره، به خاطر همین تا حد امکان از قرا گرفتن در برابر نور مستقیم آفتاب دوری کنین و در سایه بمونین و از راه های جور واجور خنک تر شدن استفاده کنین.
منبع:

منبع :

Leave a Reply

Your email address will not be published.Required fields are marked *