سلامتی

از کجا اطلاعات دارویی بگیریم؟ | اطلاعات دارویی

سلامت نیوز: معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی زنجان گفت: مردم واسه دریافت اطلاعات دارویی به شبکه‎های مجازی مراجعه نکنن، بلکه از مراکز ذیصلاح وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و دانشگاه‎ها استفاده کنن.

جواد تاج‎کی در گفت وگو با ایسنا، اعلام کرد: شاید بعضی از اطلاعاتی که در شبکه‎های مجازی درج می شه تا حدی درست باشه،اما تایید نمیشه، چون که معمولا آدمایی که این اطلاعات رو پخش می کنن بیشتر به دنبال کسب سودهای کلان هستن و کمتر به مسائل مربوط به سلامت افراد توجه می‎کنن.

ایشون اضافه کرد: این افراد می خوان بعضی از داروها مثل دگزامتازون رو طوری دیگه نشون بدن و مشکلات اونو پررنگ ‏تر نشون میدن. دگزامتازون داروییه که بیشتر واسه مریضی‎های التهابی مورد استفاده قرار می‎گیرد که یکی از مشکلات اون پوکی استخون است.

تاج‎کی با اشاره به این مطلب، گفت: هر دارویی وقتی که زیادتر از اندازه استفاده بشه مشکلات زیادتر از اندازه اون مشکل ساز هستش، چون بعضی این تصور رو دارن که این دارو باعث گرد شدن صورت می شه، در حالی که دگزامتازون دلیل می شه آب از بدن دفع نشه و این حالت ایجاد شه که اثرات مصرف نابجای داروئه.

این مسوول اعلام کرد: پزشکان هم باید توجه خاص‎ای به این موضوع داشته باشن و وضعیت مریض رو به درستی کنترل کنن تا الکی داروها رو تجویز کنن، چون که وقتی دارو به درستی مصرف نمی شه ضرر اصلی رو مریض متحمل می شه.

 

 

 

 

 

 

منبع : salamatnews.com

Leave a Reply

Your email address will not be published.Required fields are marked *