سلامتی

از کاهش وزن ناگهانی خوشحال نباشید | رژیم غذایی

اگه تازگیا کاهش وزن یهویی داشتین، عللی مثل تیروئید پرکار، افسردگی، مریضی کبد، سرطان یا اختلالاتی غیر سرطانی، مشکلاتی هستن که در جذب مواد مغذی درست می شن از این کم شدن وزن بترسید و این موضوع رو با دکتر خود در میان بذارین.

نبض ما – تصور هممون اینه که وزن بدنمون رابطه مستقیمی با غذاهایی داره که مصرف می کنیم. وقتی که تغذیه متعادل و مناسبی داریم مشخصه که وزن متناسبی هم داریم. مطمئنا پرخوری هم باعث چاقی و اضافه وزن می شه. متأسفانه بعضی از مشکلات غذایی هم روی وزن اثر می ذارن. در ادامه به بررسی بعضی از دلایل که موجب کاهش وزن یهویی می شه، می پردازیم.

از دست دادن عضلات (کم ماهیچگی)

سارکوپنیا یا کم ماهیچگی می تونه از اوایل دهه چهارم زندگی فرد شروع شه و به کاهش وزن یهویی و غیر قابل توضیح و کاهش قدرت، انرژی و جنب و جوش ایشون منجر شه. در شرایطی که تغییرات هورمونی می تونن بر روند ساخت و ذخیره عضله با افزایش سن موثر باشن، بیشتر موارد کم ماهیچگی با تغذیه ناجور و کم تحرکی پیوند خورده ان. یکی از بهترین گزینه ها واسه پیشگیری از تحلیل رفتن ماهیچه ها و کاهش وزن مربوط به اون اضافه کردن پروتئین و ویتامین D بیشتر به رژیم غذاییه.

سرطان

کلا، سرطان می تونه موجب کاهش وزن شه، اما شکلای جور واجور مختلفی از سرطان مانند ریه، لوزالمعده، مجاری صفراوی و روده بزرگ وجود دارن که در مورد کاهش وزن یهویی و غیر قابل توضیح شناخته شده تر هستن. کارکرد غیر طبیعی سلولای سرطانی می تونه شرایط رو از کنترل خارج کرده، سوخت و ساز رو تسریع کنه، و با به کار گیری منابع موجود تموم بدن رو فرسوده سازه که این شرایط به کاهش وزن منجر می شه.

پرکاری تیروئید

کاهش وزن یهویی و غیر قابل توضیح می تونه نشونه ای از مشکل تیروئید باشه. پرکاری تیروئید که به نام مریضی گریوز هم شناخته می شه یه نوع مریضی خود ایمنیه که منتشر کردن مقادیر بیشتر از اندازه از هورمون تیروئید به وسیله غده تیروئید رو موجب می شه. این شرایط سوخت و ساز رو تسریع می کنه و کار رو به جایی میرسونه که بدن کالری بیشتری نسبت به اون چه می تونه مصرف کنه، می سوزونه.

HIV و ایدز

HIV می تونه جذب مواد مغذی رو واسه بدن مشکل کنه که به سوء تغذیه منجر می شه و می تونه اشتها رو کم کنه و منتهی به کاهش وزن یهویی شه.

مریضی زخم گوارشی

زخمای گوارشی یا پپتیک در پوشش داخلی معده و هم اینکه بخش بالایی روده کوچیک درست می شن. این زخما موجب تشکیل درد و افزایش تولید اسید می شن که به رفلاکس منجر می شه. از اونجایی که نشونه اصلی زخمای گوارشی درد در ناحیه معده س، بیشتر به کاهش اشتها  و کاهش وزن یهویی منجر می شن.

افسردگی

افسردگی یه مشکل خلقی است که به یه احساس همیشگی غم و از دست دادن علاقه به بیشتر چیزها منجر می شه. در شرایطی که زیاد شدن وزن یکی از نشونه های دچار شدن به افسردگی می تونه باشه، کاهش وزن هم از نشونه های اون هستش. یکی از مشکلات جانبی افسردگی کم اشتهایی است که در حالت عادی منتهی به کاهش وزن فرد گرفتار می شه.

مشکل احتقانی قلب

این مریضی مرگبار وقتی اتفاق می افته که قلب قادر به پمپاژ خون و اکسیژن کافی نیس. یکی از نشانگرهای مهم این مریضی یا خیلی بد تر شدن شرایط قلب، کاهش وزن یهویی و غیر قابل توضیحه (از دست دادن دست کم ۷٫۵ درصد از وزن عادی بدن طی شش ماه) که به نام کاشکسی قلبی شناخته می شه. اگه خود شما یا فردی دیگه کاهش وزن سریع به همراه تنگی نفس، سرفه طولانی، خستگی، و تهوع رو تجربه می کنه، بدون این دست اون دست کردن به دکتر مراجعه کرده تا احتمال مشکل احتقانی قلبی بررسی شه.

دیابت

ما بیشتر دیابت رو با زیاد شدن وزن و چاقی در رابطه میدونیم، اما کاهش وزن می تونه یکی از نشونه های عجیب دچار شدن به دیابت باشه. وقتی که بدن دیگه قادر به تولید انسولین کافی نیس، گلوکز در جریان خون شکل نمی گیره تا به عنوان انرژی استفاده شه. وقتی که مشکل انسولین هست، بدن سوزوندن چربی و عضله رو واسه به دست آوردن انرژی شروع می کنه که این شرایط به کاهش وزن یهویی بدن منجر می شه.

مریضی آدیسون

این مریضی با عنوان مشکل طولانی آدرنال هم شناخته می شه. این مشکل وقتی اتفاق می افته که هورمونایی مانند آلدوسترون و کورتیزول در غدد آدرنال به مقدار کافی تولید نمی شه. این مریضی می تونه مرگ آور باشه. کاهش وزن یهویی یکی از علامتای مریضی آدیسونه.

مریضی سلیاک

در این مریضی گوارشی، پوشش روده کوچیک به خاطر عکس العمل عکس به گلوتن آسیب می بینه. مریضی سلیاک با نبود توانایی واسه جذب بعضی مواد مغذی خاص همراه س. کاهش وزن به خاطر سوء جذب مواد مغذی ایجاد می شه که به دنبال مشکلاتی اتفاق می افته که کبد ، کلیه ها ، سیستم عصبی محیطی و مغز تحت اثر قرار میگیره.

COPD

گروهی از بیماریای ریوی که باعث بسته شدن راه هوا می شه منتهی به ایجاد مشکل در تنفس می شه که به COPD (مریضی طولانی انسداد ریوی) معروفه. این مریضی شامل آمفیزم و برونشیت طولانی می شه. در مراحل بعدی COPD، کاهش وزن یهویی و ناخواسته مشاهده می شه.

مریضی کرون

مریضی کرون مریضی نادره که نواحی جور واجور راه گوارشی رو تحت اثر قرار میده که باعث ایجاد التهاب در پوشش راه گوارشی می شه. مریضی کرون باعث ایجاد درد شکمی ، اسهال شدید و در بعضی موارد سوء تغذیه می شه. مریضی کرون مریضی دردناک و ضعیف کننده س که اگه به موقع تشخیص داده و درمان نشه می تونه کشنده باشه.

عوامل دیگه کاهش وزن یهویی

عوامل و بیماریای دیگری در کاهش وزن یهویی تاثیردارن مانند:

  • اعتیاد
  • آرتریت
  • مریضی زوال عقل
  • کلسیم بیشتر از اندازه بدن
  • سل
  • کولیت یا ورم معده
  • مشکلات ریوی
  • مشکل کلیوی

هم اینکه عوامل دیگری مانند مصرف بیشتر از اندازه ملین، سوءتغذیه، مریضی پارکینسون و انسداد روده هم می تونه باعث کاهش وزن یهویی شن.

به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین که افزایش سن و سالمندی هم با کم شدن وزن در ارتباطه. باید بدونین که در بعضی افراد لاغری یه مسئله ژنتیکیه. اگه لاغری شما ارثیه و با وجود وزن کم احساس سلامتی و سرحالی دارین جای نگرانی نیس. می تونین با در پیش گرفتن تغذیه مناسب و افزایش اندازه کالریای دریافتی وزن خود رو زیاد کنین.

راه های درمان کاهش وزن یهویی

اگه در عرض ۶ ماه یا یه سال ۵ درصد وزن یا چهار و نیم کیلوگرم وزن از دست دادین اونم بدون رژیم گرفتن و دلیل خاص یعنی اینکه دچار کاهش وزن یهویی شدین. درمان این مشکل با در نظر گرفتن عامل اصلی اون پیچیدگیای خود رو داره. اگه متوجه کاهش وزن بی دلیل و یهویی خود شدین خیلی سریع به دکتر مراجعه کنین. دکتر می تونه با انجام بررسیای لازم و مشاهده علائم بدنتون دلیل رو کشف و درمان کنه.

پیشنهاد می کنیم تغذیه مناسبی در پیش بگیرین. تا جایی که می تونین ورزش کنین و بیشتر استراحت کنین.

نبض ما– جمع آوری

منابع

عصرایران، راسخون، تبیان

.

منبع :

Leave a Reply

Your email address will not be published.Required fields are marked *