سلامتی

از کاربردها و عوارض قرص گلوتازون چه میدانید؟ | اطلاعات دارویی

قرص گلوتازون یه داروی پایین آورنده قند خون هستش و به شکل قرصای ۱۵، ۳۰ و ۴۵ گرمی در بسته های ۱۰۰ عددی در بازار واسه مصرف عموم عرضه می شه. و ما در این مقاله در مورد اطلاعات دارویی این قرص بحث می کنیم.

قرص گلوتازون یه داروی پایین آورنده قند خون با ساختمون تیازولیدین دیونه که واسه اعمال اثرات خود به وجود انسولین نیازمنده. این قرص در محیط باعث کاهش مقاومت به انسولین می شه و برون ده گلوکز کبدی رو کم می کنه. در مدلهای حیوونی دیابت، گلوتازون هیپرگلیسمی، هیپرانسولینمی و هیپرتری گلیسیریدمی که شاخصهای مقاومت به انسولین در دیابت نوع دوم هستن رو کم می کنه. اندازه تغییرات متابولیکی القا شده به وسیله این قرص اندازه جواب دهی رو در بافتهای وابسته به انسولین بالا می بره. برخلاف دسته سولفونیل اوره این دارو تاثیری در ترشح انسولین نمی ذاره.

موارد مصرف گلوتازون:

چگونگی جذب، متابولیسم و دفع دارو در بدن:

این قرص به شکل خوراکی از راه لومن گوارش جذب می شه و بالاترین غلظت پلاسمایی رو در مدت دو ساعت بوجود میاره. داروی گلوتازون به وسیله واکنشهای هیدروکسیلاسیون و اکسیداسیون متابولیزه می شه. در مصرف خوراکی این دارو پونزده تا سی درصد اون در ادرار ترشح می شه. حذف کلیوی دارو بسیار کمه و قسمت بیشتر دارو به صورت تغییر نیافته در صفرا ترشح می شه و از راه مدفوع دفع می شه.

از کاربرده ها و مشکلات قرص گلوتازون چه می دونین؟

اندازه مصرفی دارو:

مقدار مصرف این قرص در رژیمای تک درمانی، پونزده تا سی میلی گرم روزانه یه بار و در اشخاصی که با این دوز جواب مناسب درمانی دریافت نمی کنن بیشترین اندازه مصرف دوز روزانه چهل و پنج میلی گرم در طول روزه.

به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین که مصرف قرص گلوتازون چه در رژیمای تک درمانی و چه در چند درمانی هیچ وقت نباید از چهل و پنج میلی گرم در روز تجاوز کنه.

موارد احتیاط و منع مصرف دارو:

حواستون باشه که بهتره این قرص رو در درمان دیابت نوع ۲ استفاده کنین، چون این دارو واسه اثرات خود نیاز به حضور انسولین داره و اگه از این دارو به همراه انسولین و دیگه داروهای پایین آورنده قند خون به طور همزمان استفاده کنین احتمال بروز هیپوگلیسمی در شخص می شه و هم اینکه مصرف این دارو در آدمایی که به ادم گرفتار هستن هم باید با احتیاط صورت بگیره.

در اشخاصی که به گلوتازون و یا هر کدوم از اجزای فرمولاسیون دچار هستن، مشکل شدید کبدی دارن، مشکل احتقانی قلب تیپ III و IV دارن، مصرف این دارو ممنوعه و منع مصرف داره.

مصرف دارو در بارداری و شیردهی:

گلوتازون رو در بارداری در گروه C قرار دادن و چون مشخص نیس که این دارو در شیر مادر ترشح می شه یا نه واسه استفاده باید حتما نظر دکتر رو جویا شد.

عارضه های جانبی گلوتازون:

از مشکلات جانبی قرص گلوتازون میشه به موارد زیر اشاره کرد:

  • ادم
  • کم خونی
  • هیپوگلیسمی
  • عفونت دستگاه تنفسی فوقانی
  • افزایش غلظت آنزیمای کبدی

تداخلات دارویی قرص گلوتازون:

مصرف همزمان داروی گلوتازون با داروهای ضد بارداری خوراکی موجب کاهش غلظت خونی اتینیل استرادیول می شه. هم اینکه این قرص غلظت خونی میدازولام رو کم می کنه. قرصای گلوتازون تاثیری بر PT، در مریضایی که به صورت طولانی از وارفارین مصرف می کنن، نداره. پیوگلیتازون فارماکوکینتیک دیگوکسین و تئوفیلین رو هم تحت تاثیر قرار نمی ده.

دوز مصرفی دارو رو بدون نظر دکتر در هیچ کدوم از رژیمای تک درمانی و چند درمانی افزایش یا کاهش ندین و بدون تجویز دکتر از این دارو و هم اینکه دیگه داروها استفاده نکنین.

.

منبع : آرگا

Leave a Reply

Your email address will not be published.Required fields are marked *