سلامتی

از کارافتادگی زودرس تخمدان ها یا یائسگی زود هنگام (POF) چیست؟ | بیماری

:  

به گزارش «تابناک با تو»؛  از کار افتادگی زود رس تخمدانا(یائسگی زودتر از موعد معمولی) به از دست رفتن کارکرد تخمدانا قبل از ۴۰ سالگی می گن. در این حالت، دوره ماهانه متوقف می شه و مقدار هورمون استروژن کاهش و مقدار هورمون تحریک کننده فولیکولا(FSH) زیاد می شه. یک تا ۴ درصد از جمعیت زنان به این مریضی دچار می شن و نازایی از پی آمدهای اون هستش.
معمولا دخترها با تخمدانایی به دنیا میان که مقدار کافی از تخمکا خام رو در خود دارن. از زمان بلوغ تا ۵۰ سالگی هر ماه یه تخمک از یکی از تخمدانا آزاد می شه تا این که اندوخته تخمکا تموم میشه و یائسگی اتفاق می افته. اما در دختران و زنان جوونی که به مریضی از کارافتادگی پیش رس تخمدانا دچار شدن، تخمکا به روزگار جوونی از دست می رن یا دچار مشکل می شن. در نتیجه، مریض جوون دچار یائسگی زودتر از موعد معمولی می شه. این یائسگی زودتر از موعد معمولی، معمولا در۴۰ سالگی اتفاق می افته، اما ممکنه حتی به روزگار نوجوونی هم خود رانشان دهد.
نشونه ها
زنان گرفتار به یائسگی زودتر از موعد معمولی دوره ماهانه خود رو ازدست میدن. بعضی وقتا ممکنه دوره ماهانه اونا واسه چند هفته عادی باشه اما چند ماه دیگه از بین بره. این زنان ممکنه دچار گرگرفتگی و عرق شبونه شن. هم اینکه، ممکنه قاعدگی و گرگرفتگی با هم وجود داشته باشه. نشونه های دیگه عبارتند از: بی خوابی، بی حوصلگی، خشکی مهبل، خستگی، میل جنسی پایین، نزدیکی دردناک و مشکل درمهار ادرار.

 

: از کارافتادگی زودرس تخمدانا یا یائسگی خیلی زود (POF) چیه؟

 

عوامل پدیدآورنده
در خیلی از موارد عوامل بوجود آورنده این مریضی روشن نیس. اما در بعضی از زنان میشه به دلیل پدیدآورنده فهمید. بعضی از اونا عبارتند از:
کروموزومی/ژنتیکی( نشانگان ترنر، نشانگان سوایر، نشانگان ایکس شکننده، نشانگان نبود

 حساسیت به آندروژن، وراثت خانوادگی)  

 

آنزیمی/متابولیک(گالاکتوزومی، تالاسمی، هماکروماتوزومی)
   

شیمی درمانی/پرتوردرمانی
   

برداشتن تخمدان ها با جراحی
   

عفونت ویروسی
   

ترشح غیرعادی یا کارکرد نادرست گنادوتروپینا(FSH و LH)   

 

بیماریای خودایمنی(مشکل تیرویید، کم کاری پاراتیرویید، آرتریت رماتیسمی، دیابت، کم خونی کشنده، مشکل غدهای فوق کلیه، کاهش بیشتر از اندازه ترومبوسیتا، برص، لوپوس)
تشخیص
اگه چرخه ماهانه دختر یا زن جوونی متوقف شه یا گرگرفتگی شدید داشته باشه، باید خیلی زود دکتر خود رو ببینه. از کارافتادگی پیش رس تخمدانا یه مشکل هورمونیه و ممکنه پی آمدهای ناگواری واسه سلامتی داشته باشه. اون باید دکتر خود رو از وضعیت چرخه ماهانه، نشونه هایی مانند گرگرفتگی و این که جراحی تخمدان، پرتودرمانی یا شیمی درمانی داشته یا نه، آگاه سازه.
دکتر از اون درباره گذشته خانوادگی، مشکل هورمونی وعفونت ناحیه لگن می پرسد و اون باید درست و روشن به این پرسشا جواب دهد. بعد، از اون می خواد دو بار آزمون هورمون FSH با فاصله یه ماه از هم بکنه. اندازه گیری مقدار این هورمون در خون روشن می کنه که تخمدانا درست کار می کنن یا نه. مقدار عادی اون بین ۱۰ تا ۱۵ و در زنان مریض بالای ۴۰( به واحد mlU/ml) است.
پیآمدها
از کارافتادن تخمدانا خطر پوکی استخون و بیماریای قلبی رو زیاد می کنه. این مریضی بعضی وقتا با نارساییای خودایمنی( مانند مشکل تیرویید، دیابت یا مشکل غدهای فوق کلیه) هم در رابطه می شه و ممکنه مریض به درمانای دیگری هم نیاز داشته باشه.
چون در این مریضی تخمکا از دست می رن، نازایی پی اومد اصلی این بیماریه و بعضی از زنان حتی قبل از اون که واسه بچه دار شدن تصمیم بگیرن، ممکنه واسه همیشه این توانایی رو از دست بدن. فقط ۶ تا ۸ درصد زنان گرفتار به یائسگی زودتر از موعد معمولی، باردار می شن. هیچ راهی واسه تشخیص این دسته از زنان موجود نیس.
درمان
کلا این مریضی رو به هورمون درمان می کنن. هورمون درمانی با مقداری بیشتر از اون چه که واسه زنان یائسه تجویز می شه، انجام میشه. درمان با مقدار پایین شروع می شه و مقدار هورمون کم کم زیاد می شه. معمولا هورمون استروژن و پروژسترون و بعضی وقتا تستوسترون به کار میره.
بعضی وقتا قرصای ضدبارداری بر هورمون درمانی ترجیح داده می شه. برنامه غذایی مناسب، ورزش منظم هم سودمنده.
تا کنون واسه درمان نازایی این زنان راهی موجود نیس و فقط میشه از تخمک زنای دیگه بهره برد.

 

مطالب در رابطه

داروهای خونگی واسه کیست تخمدان

ریزش موی زنونه، از ژنتیک تا استرس

یافته های نوین درباره سرطان تخمدان و آندومتر

.

منبع : tabnakbato.ir

Leave a Reply

Your email address will not be published.Required fields are marked *