سلامتی

از چین پیشانی چه می دانید؟ | بیماری

:  

از چین پیشونی چه میدونی؟

از بچگی آدمای زیادی رو می شناختم که روی پیشونی اونا پر از چین بود. همیشه فکر می کردم چون آدمای عصبانی ای بودن یا پیر شدن، پیشونی شون چین افتاده…

چند روز پیش جلوی آینه موهایم رو مرتب می کردم که متوجه یه خط باریک و کمرنگ روی پیشونی ام شدم. من کلا آدم شادی هستم، سن و سالی هم ندارم که خودمو پیر حساب کنم! پس با دکتر غلامحسین غفارپور، متخصص پوست، ناخن و لیزر و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران، درباره چینای پیشونی، علل پیدایش، راه های پیشگیری و روشای درمان اون گفت وگو کردم.

دلیل ایجاد چین روی پیشونی چیه؟

دلیل ایجاد چین روی پیشونی – برخلاف تصور بیشتر، عامل وراثت در این مورد خیلی موثر نیس و شایع ترین دلیل این چینا انقباضای تکرارشونده عضلات صورت و پیشانیه. هر دلیلی که باعث انقباض زیادتر از اندازه، همیشگی و دراز مدت عضلات صورت شه، می تونه روی پوست صورت چین بسازه؛ خنده های زیادتر از اندازه، استرس و اضطراب و اخم و عصبانیت می تونن در ایجاد این چینا در سنین ۲۰ تا ۵۰ سال نقش داشته باشن اما در سنین بالای ۵۰ سال، دلیل چین وچروک های صورت، بیشتر پیر شدن پوسته.

بعضیا باور دارن بعضی غذاها می تونه حالت خاصی رو در سلولای پوست بسازه و باعث بیشتر شدن چینای پیشونی شه. رژیمای غذایی جور واجور در ایجاد یا رفع این چینا نقش دارن؟

کلا مصرف غذاهای دریایی به دلیل اینکه شامل امگا۳ هستن، در رفع چین پیشونی موثره پس جا دادن این نوع غذاها در برنامه غذایی خونواده پیشنهاد می شه.

به چه دلیل حالتایی مثل خنده و خشم باعث ایجاد این چینا می شن؟

همه حالتای چهره به وسیله عضلات خاصی در هر منطقه از صورت ایجاد می شه و این حرکتا کم کم باعث ایجاد چین وچروکایی در اون مناطق می شن. چینای روی پیشونی هم از این قانون مستثنی نیستن. در منطقه بین دو ابرو و کمی بالاتر از اون، عضله ای به سمت بالا و خط رویش مو هست که در طول یه خط مستقیم تا پشت سر ادامه داره. کار این عضله که اسمش عضله پیشونی (فرونتالیس ماسل) است، بالابردن ابروهاست.

عضله دیگری هم به نام «پروسروس» بین دو ابرو و روی استخون بینی هست که به طرف بالا امتداد پیدا میکنه. این عضله، عضله نازک، دوکی و مسطحیه که وظیفه اون پایین کشیدن ابروهاست. انقباض این عضلات باعث می شه پوست در این منطقه دچار کشش شه. این کشش در اثر موندگاری و تکرار باعث افزایش سطح پوست می شه و در نتیجه در حالت رهاشدگی ماهیچه، پوست اون ناحیه دچار چین خوردگی خواهدشد که خود رو به صورت خطوط افقی نشون میده.

چیجوری میشه این چینا رو نابود کرد؟

نابود کردن چین روی پیشونی – باید عامل ایجاد کننده اون حذف شه و از انقباض عضلات ایجاد کننده این چروکا جلوگیری کرد. اصلی ترین راه نابود کردن چین وچروکای پیشونی، فلج کردن نسبی عضلات صورت (معمولا ۳۰ تا ۶۰ درصد) و ایجاد فرصت واسه بازسازی پوست است.

روش خاصی هم واسه این کار هست؟

بله، این کار به وسیله بوتولینیوم A که در بازار ایران با نام بوتاکس شناخته می شه، انجام میشه. این سم رو یه نوع باکتری بی هوازی به نام کلستریدیوم بوتولینیوم که عامل ایجاد کننده مسمومیت بوتولیسم با مصرف کنسروهای غذاییه، تولید می کنه. وقتی این سم رو بین یا زیر پوست یا در عضلات منطقه صورت با حجم مشخص تزریق می کنن، باعث فلج شدن نسبی این عضلات می شه و کم کم چینا خوب میشه.

این فلج شدن چیجوریه؟

بعد از تزریق بوتاکس، عضلات طی یک تا دو روز شروع به فلج شدن نسبی می کنن و تا۱۴ روز این حالت به حد پایانی می رسه. پس از این مدت، شخص دیگه قادر نخواهدبود با به کار گیری عضلات اون ناحیه از صورت، روی پوست خود چین بسازه.

مدت اثر بوتاکس تا چه وقتیه؟

اثر بوتاکس معمولا حدود ۴ تا ۶ ماه به طور کامل می مونه. معمولا این فلج نسبی بعد از ۶ تا ۸ ماه از بین خواهدرفت و شخص به تزریق دوباره نیاز پیدا می کنه.

واسه نابود کردن چین وچروکای بقیه نقاط صورت هم میشه از این ماده استفاده کرد؟

بله، واسه نابود کردن چینای بقیه قسمتای صورت مثل خطوط اخم، خطوط دور و بر چشم و خطوط زیر چشم هم اندازه تعیین شده ای از همین ماده تزریق می شه.

به کار گیری این روش واسه رفع چین وچروک صورت مشکلات جانبی هم داره؟

بله، تزریق سم بوتولینیوم A می تونه عوارضی واسه مصرف کننده داشته باشه که بیشتر اونا مربوط به فوت وفن تزریق هستن. پس از تزریق، احتمال افتادگی پلک فوقانی هست. هم اینکه ممکنه سم با نفوذ به عضلات کره چشم، اونا رو فلج کنه و باعث دوبینی شه. بعضی وقتا هم این تزریق باعث افتادگی پلک پایین می شه. با مشکلات به وجود اومده به وسیله اشکال در فوت وفن تزریق هم ممکنه فرد تا یکی دو هفته بعد از تزریق، سردرد داشته باشه.

نمیشه روش درمانی دیگری واسه نابود کردن چینای روی پیشونی پیشنهاد کرد؟

به چه دلیل، روشی مثل به کار گیری لیزر فرکشنال CO2 هم که توانایی نابود کردن چین وچروکای ریز رو داره، هست ولی اگه چینای ایجاد شده عمیق باشن، بهترین روش به کار گیری بوتولینیومه.

به کار گیری ماسکای میوه هم می تونه اثر داشته باشه؟

نه، ما نمی تونیم واسه رفع چروکایی که منشاء عضلانی دارن، از روشی استفاده کنیم که بیشترین حد می تونه روی پوست اثر داشته باشه. البته میشه از این ماسکای شامل اسیدهای میوه، در کنار درمان با بوتولینیوم استفاده کرد.

هزینه درمان با بوتاکس چقدره؟

آمپول بوتاکس کمی بیشتر از ۲۰۰هزارتومان قیمت داره و علاوه بر اون متخصصی که تزریق انجام میده هم مبلغی دریافت می کنه. البته این محصول به وسیله چند شرکت چینی، کره ای، انگلیسی و آمریکایی تولید می شه و مقادیر ماده موثر در بسته بندیای هر کدوم از این شرکتا، فرق داره و برحسب اون قیمت آمپول هم متفاوت خواهدبود.

الان این کار در خیلی از آرایشگاهای زنونه هم انجام می شه. واقعا باید حتما به وسیله متخصص انجام شه؟

به هر حال فردی که این تزریق رو انجام میده، باید آگاهی کافی از آناتومی و تشریح صورت داشته باشه وگرنه نتیجه خوبی نداره.

راه خاصی واسه جلوگیری از به وجود اومدن این چینا هست؟

تنها راه جلوگیری از ایجاد چینای پیشونی و چینای صورت، اینه که حتی امکان از انجام حرکت با اجزای صورت خود دوری و از کرمای ضدآفتاب واسه جلوگیری از پیر شدن پوست استفاده کنین. معمولا آدمایی که چشمون روشن دارن، در هوای آفتاب ناخودآگاه با به کار گیری عضلات صورت خود، چشمشون رو تنگ می کنن که می تونه ایجاد چینای صورت رو شدید شدن کنه. این افراد هم می تونن در نور شدید عینکای آفتابی بزنن.

.

منبع :

Leave a Reply

Your email address will not be published.Required fields are marked *