سلامتی

از چه زمانی به کودک غذای کمکی بدهیم؟ | رژیم غذایی

نوزادان معمولاً تا سن تعیین شده ای از شیر مادر استفاده میکنن و مادر میتونه با مراجعه به دکتر و دریافت راهنمایی لازم،شروع به دادن غذای کمکی به کودک کنه.سوالاتی که این وسط مطرح میشه اینه که چه وقتی مناسب شروع این کاره؟به کار گیری چه لوازمی پیشنهاد میشه؟در روز چند بار مجازه به کودک غذای کمکی بدیم؟

امروزه خیلی از پزشکان اولین غذای جامد رو بین چهار تا شش ماهگی تجویز می کنن. دادن غذای جامد قبل از این زمان پیشنهاد نمی شه. از طرف دیگه دستگاه گوارش کودک در آخر شش ماهگی میتونه مواد غذایی ساده رو که وارد روده اون می شه هضم و جذب کنه. البته از سن هفت تا دوازده ماهگی هم شیر مادر پایه تغذیه کودک رو تشکیل میده.اگه سابقه آلرژی و حساسیت در خونواده هست دکتر واسه تجویز غذا به غیر از شیر مادر، مدت بیشتری صبر می کنه، چون دیر تر شروع کردن اولین غذای جامد به اینجور کودکانی احتمال دچار شدن به آلرژی و ایجاد حساسیت در اونا رو کم می کنه.

چه غذاایی واسه شروع مناسبه؟

بهترین غذایی که میشه واسه اولین بار به کودک داد، غذاییه که مثل شیر مادر باشه. نرم و پوره مانند و مزه ای مثل شیر مادر داشته باشه و هضم اون آسون باشه و موجب ناراحتی معده و روده کودک نگردد. می تونین واسه اولین غذا از غلات استفاده کنین. تنها عیب اون مزه و طعم اون هستش که ممکنه واسه بچه تون خیلی دلچسب و مطبوع نباشه. کودک رو با شکلای جور واجور غذاا آشنا کنین، ولی دو غذای نوین رو یهویی وارد رژیم غذایی کودک نکنین. غذای کمکی باید ولرم (نه سرد و نه خیلی گرم) باشه.

از چه لوازمی باید استفاده کرد؟

کودک رو روی یه صندلی پایه بلند راست بشونین، پیشبندی هم به سینه اش ببندین. قاشق مورد استفاده واسه کودک هم مهمه. قاشق مربا خوری واسه دهن یه کودک چند ماهه خیلی بزرگه، علاوه بر اون گودی اونم به اندازه ایه که کودک نمی تونه تموم محتویات قاشق رو در دهن خود خالی کنه. قاشق چایخوری که گود نباشه بهتره. اگه کودک تون در حال دندون در آوردنه بهتره از قاشقایی استفاده کنین که گودی اون با لاستیک پوشونده شده، چون کودک تون در این زمان علاقه داره قاشق رو گاز بگیره.

چند وعده در روز باید غذای جامد به کودک داده شه؟

در اول با یه وعده در روز شروع کنین تا کم کم به اون عادت کنه. حدود شش تا هفت ماهگی، دو وعده در روز معموله و کم کم تا هشت ماهگی اونو به سه وعده در روز برسونین. بهتره غذای جامد در وعده ای که بچه تون خیلی گرسنه نیس داده نشه. اگه غذای جامد یه ساعت یا بیشتر بعد از شیر خوردن داده شه، کودک تون بهتر اونو قبول می کنه. در زمان تغذیه کودک باید کامل بیدار بوده و سرحال باشه.

.

منبع : hidoctor.ir

Leave a Reply

Your email address will not be published.Required fields are marked *