سلامتی

از چشم ها مراقبت کنیم | بیماری

هروقت صحبت از بیمارى هاى خطرناک مى شه، فوراً به یاد پرفشارى خون ، کلسترول بالا ، بیمارى هاى عروق کرنر و… مى افتیم، در صورتى که بیمارى هاى مربوط به چشم، یکى از مهم ترین عواملىه که باعث شلوغى بیمارستانا و کلینیک هاى پزشکى مى شه.

• استرابیسم (Strabismus)

یکى از شایع ترین مشکلات چشم به خصوص در کودکانه که اگه در دوران کودکى درمان نشه، به مشکل دید دائمى منجر می شه. استرابیسم یا انحراف چشم(لوچی چشم)، اختلالىه که در اون چشما، وضعیت ناهمگونى نسبت به همدیگه پیدا کرده و هر کدوم از چشما در جهات جور واجور نگاه مى کنن. در استرابیسم یکى از چشما مستقیم نگاه کرده و چشم دیگه به سمت داخل، خارج، بالا یا پایین منحرف مى شه.

استرابیسم دو نوع داره:

انحراف داخلى چشم که "ایزوتروپى" اسمشه و انحراف خارجى که "اگزوتروپى" نامیده مى شه.

در نوع ایزوتروپى، انحراف چشم به سمت داخل بوده و بیشتر شیرخواران رو گرفتار مى کنه.

اگزوتروپى هم در کودکان اتفاق مى افتد، زمانى که به دور خیره مى شن که معمولاً با بیمارى، خستگى و چرت زدن شدت مى یابد.

استرابیسم کودکان در صورتى که به موقع درمان نشه، کاهش دید یا آمبلیوپى(تنبلی چشم) رو داره. آمبلیوپى رو مى توان با بستن چشم تا حد کمى درمان کرد. البته اگه درمان اون به تاخیر بیفته، کاهش دید دائمى شده و موفقیت درمان اون تا حد زیادى کاهش مى یابد.

خشکى شدید چشم، سردرد بین فعالیت چشمى و نداشتن دید مناسب به خصوص از یه چشم، از مهم ترین علائم استرابیسمه که در کودکان دیده مى شه.

مهم ترین راه پیشگیرى از اینجور آسیب اى معاینه چشم در طول دوره شیرخوارى و سنین قبل از مدرسه س. وگرنه با پیشرفت بیمارى تنها جراحىه که مى تونه کودک رو از خطر کاهش دید نجات دهد.

• گلوکوم (آب مشکی چشم) (Glaucoma)

این بیمارى زمانى اتفاق مى افتد که به دلیل خارج نشدن مایع زلالیه، فشار داخل چشم بالا میره و عصب بینایى آسیب مى بیند. گلوکوم یکى از خطرناک ترین شکلای جور واجور بیمارى هاى چشمه، چون هیچ گونه علامت خاصى نداره و فرد هنگامى متوجه بیمارى خود مى شه که رشته هاى عصب بینایى به طور کاملً از بین رفته و دید شدیدا افت پیدا کرده.

آب مشکی دو نوع داره که به نوع باز و بسته تقسیم مى شه:

در نوع باز، تخلیه زلالیه به کندى صورت مى گیرد که دلیل تجمع اون و بالا رفتن سریع فشار داخل چشم مى شه. گلوکوم باز در اول، علامت خاصى نداره،ولى با پیشرفت بیمارى یواش یواش میدون بینایى محدود مى شه تا اینکه در مرحله ایى،فرد دیدش رو به طور کاملً از دست مى دهد.

گلوکوم بسته بسیار پرعلامته. در این نوع که با درد چشم، تهوع، سردرد، قرمزى چشم و تارى دید همراه س، فرد مى تونه در طول مدت کوتاه، بیمارى خود رو درمان کنه. البته اگه موفق به شناسایى بیمارى خود در مراحل اولیه شه.

بالا بودن سن، سابقه دچار شدن به آب مروارید، نزدیک بینى و به کار گیری داروهاى کورتونى از دیگر عوامل دچار شدن به گلوکومه که باید مورد توجه افرادى که شرایط فوق رو دارن، قرار گیرد.

• آب مروارید(کاتاراکت) (Cataract)

آب مروارید از نظر علمى یعنى ایجاد هر نوع کدورت در عدسى چشم. تغییر در ساختار پروتئینى چشم که در اثر ضربه، مصرف برخى داروها، قرار گرفتن در برابر تابش مستقیم نور خورشید و بالا رفتن سن اتفاق مى افتد، مهم ترین دلیل کدر شدن عدسى چشمه.

سرعت ایجاد آب مروارید، پیش افراد جور واجور فرق مى کنه و حتى ممکنه بین دو چشم فرق داشته باشه. آب مروارید هایى که با افزایش سن ایجاد مى شن، طى چند سال کم کم به وجود مى آیند. بقیه آب مرواریدها که در اثر مواردى مثل بیمارى قند ، مصرف کورتون و واردشدن ضربه بروز مى کنن، به سرعت طى چندین ماه بوجود مى آیند که خیلی سریعً هم باعث کاهش دید مى شن. معاینه دقیق و سالیانه در افراد زیر ۵۰ سال و معاینه هر ۶ ماه یه بار در افراد سن و سال دار از مهم ترین راهکارهاى پیشگیرى از کاتاراکت به حساب مى رود.

• دژنراسیون ماکولا((Age-related Macular Degeneration (AMD)

یه بیمارى طولانی و پیشرونده که در افراد سن بالا دیده مى شه و شایع ترین دلیل کورى در دنیاس. در این بیمارى، لکه زرد یا ماکولا که قسمت حساس به نور در شبکیه چشم بوده و مسئول دید مستقیم و کارهایى مثل خوندن، نوشتن و رانندگىه، تخریب مى شه. این بیمارى درمان قطعى نداره ولى با ایجاد تغییرات در رژیم غذایى و مصرف برخى از داروها مى توان از بروز اون جلوگیرى کرده یا به تعویق انداخت. پژوهشا نشون مى دهد، مصرف مواد غذایى مثل توئین، زیگزانتین و ویتامین هاى A، C و E خطر دچار شدن به دژنراسیون ماکولا رو تا حد زیادى کاهش مى دهد. یه سرى از تحقیقات هم خبر از به درد بخور بودن ماهى در حفاظت از چشم در مقابل دژنراسیون ماکولا مى دهد.

براى پیشگیرى از بروز این آسیب که بیشتر در افراد سن بالا بالاى ۶۵ سال دیده مى شه، موراد زیر باید رعایت شن:

*انتخاب یه رژیم غذایى سالم که در اون دست کم ۵ واحد میوه و سبزى خورده شه.

*مصرف ویتامین هاى آنتى اکسیدانى مثل ویتامین A، C و E که به مقادیر فراوون در اسفناج، ذرت، هویج، زرده تخم مرغ ، شیر، جگر، سویا، جوونه گندم و شکلای جور واجور کلم یافت مى شه،

*کنترل وزن براى جلوگیرى از چاقى و بیمارى هایى مثل دیابت و فشار خون بالا،

*به کار گیری عینک آفتابى و کلاه مناسب براى جلوگیرى از تابش مستقیم اشعه ماوراءبنفش خورشید به چشم،

*معاینه مرتب و پیگیر به وسیله چشم دکتر

بهاره مهرنژاد- روزنامه شرق

*

منبع : tebyan.net

جمع آوری به وسیله بخش مقالات پزشکی و بهداشتی سایت آکا

Leave a Reply

Your email address will not be published.Required fields are marked *