سلامتی

از چشم مصنوعی چه می‌دانید؟ | بیماری

در دور و بر ما آدمایی هستن که به دلیلی (از یه تصادف ساده گرفته تا اصابت ترکش یه خمپاره) چشمون شون رو از دست دادن. شاید چند سال پیش، این افراد ناچار بودن که با این نازیبایی در چهره شون کنار بیان؛ ولی دنیای پزشکی امروز می تونه این زیبایی از دست رفته رو به چشما بازگرداند. چشم مصنوعی، پدیده ایه که با پیشرفتایی که در چشم پزشکی انجام شده، می تونه زیبایی رو به چهره ها بازگرداند.

دکتر ابوالفضل رحیمی، متخصص چشم و فوق تخصص جراحی پلاستیک پلک، درباره چشم مصنوعی و اصول نگهداری اون توضیح میدن:

آقای دکتر! شایع ترین عللی که به از دست رفتن چشم میرسه، چیه؟

دلیلای زیادی هست که باعث می شه افراد، چشمون خود رو از دست بدن. بعضی وقتا چشم اون قدر آسیب می بینه که جراح مجبور می شه اونو تخلیه کنه؛ مثلا چشم ممکن در اثر تومور و شکلای جور واجور سرطان ها، تصادفات و جنگ تخلیه شه. بعضی وقتا در اثر تصادفات و ضایعات، فقط بینایی چشم از دست میره که قبلا پیشنهاد می شد به دلیل حفاظت از آسیب چشم مقابل که سالمه، ظرف ۱۰ روز چشم نابینا تخلیه شه چون سیستم ایمنی بدن ممکن بود چشم دیگه رو هم به سمت نابینایی پیش ببره. ولی تحقیقات جدید نشون میده که میشه به چشما فرصت داد و در صورت صلاحدید و بررسی بینایی چشما، میشه مبادرت به این جراحی کرد.

واسه زیبایی بیشتر چه طور؟ میشه در مورد بعضی بیماران واسه داشتن صورت قشنگ تر از چشم مصنوعی استفاده کرد؟

بله، چشمای نابینایی که نور رو تشخیص نمی دن و دردناک هم شدن، بعضی وقتا لازمه تخلیه شن. چشم نابینایی که بیریخت شده (مثلا سفید شده) و زیبایی فرد رو تهدید می کنه، می تونه تخلیه شده و با چشم مصنوعی جانشین شه. در مواردی هم کودک بدون چشم به دنیا میاد و مشکل تکاملی داره که با چشم مصنوعی جانشین می شه تا زیبایی رو بهش برگردانیم. کودکی که استخون و بافتای دور و بر چشمش تشکیل نشده و یا ضعیف شده، چهره ای نه خیلی قشنگتر داره و با جراحی چشم و به کار گیری چشم مصنوعی میشه زیبایی رو به اون بازگرداند.

گذاشتن چشم مصنوعی نیاز به جراحی هم داره؟

بله، چشم مصنوعی دو بخش اصلی داره. یکی ایمپلنت و یکی پروتز. بخش ایمپلنت در واقع بخشیه که در بافتای دور و بر کره چشم کار گذاشته می شه تا بخش رویی چشم مصنوعی روی اون کار گذاشته شه. گذاشتن ایمپلنت چشم مصنوعی نیاز به جراحی در اتاق عمل داره. این ایمپلنت زیرساخت چشم مصنوعیه که سخت ترین مرحله کار گذاشتن چشم مصنوعی همین مرحله س. وقتی این مرحله انجام شد و دوره بهبود تموم شد، موقع گذاشتن لایه روییه که با قالب گیری ساخته شده و رنگ آمیزی می شه که مشابه چشم مقابله.

واسه اینکه ظاهر چشم مصنوعی قشنگ تر شه، چه نکاتی باید رعایت شه؟

هرچه لایه زیرین بهتر و دقیق تر گذاشته شه، میشه لایه رویی رو بهتر و طبیعی تر شکل داد و هر چی این لایه بهتر شکل داده شه، پلکای فرد حالت طبیعی تر و زیباتری داره.

جنس این چشمای مصنوعی از چیه؟

زیرساخت چشم مصنوعی رو به دو دسته کلی تقسیم می کنیم. بخش غیر کامل بخشیه که اتصالات عضلانی نداره و ثابته و بخش کامل که به عضلات وصل می شن و متحرک ان و ما دوست داریم زیرساختا از این نوع کامل باشن. در گذشته از چربی ،استخون،طلا، تیتانیوم و عاج استفاده می شد. در ۲۰ سال گذشته از مرجانای دریایی استفاده می شد که متخلل بودن و عروق در اون رشد می کردن. بعد از اون از مواد مصنوعی با یکی بودن بافتی زیاد استفاده شد. بعد از اون موادی به بازار اومد که درزمان ۴ روز تا ۴۰ روز رشد کرده و فضا رو پر می کنن.

لایه رویی چه طور؟

لایه رویی آکریلیه و پس از قالب گیری و رنگ آمیزی در محل گذاشته می شه پس ساختن بخش خارجی چشم مصنوعی که شما در صورت فرد مشاهده می کنین، یه بخش کارگاهیه که زیر نظر دکتر متخصص چشم انجام می شه.

و درباره نگهداری چشم مصنوعی باید به چه نکاتی توجه کرد؟

چشم مصنوعی نباید در مدت طولانی بدون مراقبت بمونه. اگه چشم مصنوعی ترشحات کمی داره، بین چند روز تا یه هفته اونو در بیارن و با آب و صابون مایع با ملایمت بشورن اما اگه ترشحاتش زیاده، لازمه هر شب این کار انجام شه. در مورد گذشته شاید چشم مصنوعی نیاز به یه سایش در کارگاه و یا تعویض داشته باشه و در این موارد که چشم مصنوعی باید تعویض شه فقط همون لایه سطحی قالب گیری می شه و نیاز به جراحی نداره. در عین حال کسائی که چشم مصنوعی دارن باید در فواصل وقتی مشخص به دکتر متخصص چشم مراجعه کنن که سلامت بافتای دور و بر چشم مصنوعی کنترل شه.

جفت و جور مصاحبه: دکتر گلرخ ثریا

*

منبع : tebyan.net

Leave a Reply

Your email address will not be published.Required fields are marked *