سلامتی

از چشم تنبل | کار بکش! | بیماری

از چشم تنبل، کار بکش!

تا حالا حتماً افراد و مخصوصاً کودکانی رو دیدین که یه چشمشون رو پوشونده ان و فکر کردین شایدً جراحی چشم انجام دادن، اما خیلی وقتا این طور نیس و این راهیه واسه مجبور کردن چشم تنبل به کار کردن و از تنبلی درآمدن.
تنبلی چشم
تنبلی چشم یعنی کاهش بینایی یه چشم با وجود اصلاح عیب انکساری. در معاینه چشم این بیماران هیچ ضایعه ای دیده نمی شه، پس معمولاً تشخیص اونم دیر انجام می شه. بعضی وقتا نمره یکی از چشمای مریض چهار و دیگری صفره.
دلیل اصلی این مشکل ممکنه اختلاف عیب انکساری باشه و در این صورت چشم سالم کار می کنه و از چشم دچار عیب، کمتر کار کشیده می شه و مخصوصاً اگه مریض عینک نزنه، به حالتی می رسه که به اون تنبلی چشم میگن. البته تنبلی چشم ممکنه دوطرفه هم باشه که در این صورت شرایط بدتر می شه.
دلیل بروز تنبلی چشم ژنتیکه و هر ضایعه ای که باعث شه دید یه یا هر دو چشم کم بشه و مثلاً تصویر روشن به شبکیه نرسه، باعث تنبلی یه یا دو طرفه چشما می شه.
عیب انکساری یه چشم؛ مقصر اصلی
عیب انکساری و عینک نزدن واسه اصلاح اون، مهم ترین دلیله و بعد از اون عیوبی مانند کدر شدن قرنیه به هر دلیل (ضربه، مریضی قرنیه)، آب مروارید، کدر شدن مایع زجاجیه و مشکلات شبکیه می تونه عامل تنبلی چشم باشه.
یکی دیگه از چیزایی که باعث تنبلی چشم می شه، انحراف چشم است و البته برعکس این قضیه هم تا حدی صادقه، یعنی تنبلی چشم می تونه باعث انحراف چشم شه.
درمان فقط قبل از ۳ سالگی
اگه قبل از ۳ سالگی تنبلی چشم تشخیص داده و واسه درمان اون اقدام شه، احتمال درمان هست ولی در سنین بالاتر درمان کامل ممکن نیس. سیستم بینایی تا پنج و شش سالگی انعطاف پذیره و میشه با تحریک اون یعنی بستن چشم سالم، چشم تنبل رو مجبور به کار کرد، ولی بعد از این سن، شانس تحریک و مجبور کردن چشم دچار تنبلی، کمتر می شه. حتی اگه بچه ای در پنج سالگی واسه درمان اقدام شه، شانس اون کمتره و اگه قرار باشه یکی دو سال هم درمان طول بکشه، کمی دیره چون اجزای چشمش کمی بالغ شده؛ البته این مسئله صد درصد نیس.
اگه قبل از ۳ سالگی تنبلی چشم تشخیص داده و واسه درمان اون اقدام شه، احتمال درمان هست ولی در سنین بالاتر درمان کامل ممکن نیس.
تنبلی چشم فقط در کودکی ایجاد می شه
تنبلی چشم هیچ وقت در فرد بزرگ سالی که قبلاً چشم تنبل نداشته، ایجاد نمی شه. امکان این که در سنین بزرگ سالی تنبلی چشم تشخیص داده شه، هست ولی حتماً در کودکی ایجاد شده چون احتمال ایجاد این مشکل بعد از شش یا هفت سالگی وجود نداره.
اگه تنبلی چشم در کودکی درمان نشه، عینک هم فایده چندانی نداره، چون این عیب، انکساری نیس که با عینک درمان شه. کسی که دچار تنبلی چشمه، حتی اگه عینک هم بزنه خوب نمی بینه و اندازه دید اون به اندازه تنبلی چشمش بستگی داره، اما در بزرگ سالی هم باید واسه درمان دست به کار شد، چون ممکنه از نوع ناچیز به نوع شدید تبدیل شه و بینایی رو کمتر کنه.
یه چشم باید بسته بمونه
تا حالا حتماً افراد و مخصوصاً کودکانی رو دیدین که یه چشمشون رو پوشونده ان و فکر کردین شایدً جراحی چشم انجام دادن، اما خیلی وقتا این طور نیس و این راهیه واسه مجبور کردن چشم تنبل به کار کردن و از تنبلی درآمدن.
راه حلای اصلی مشکل تنبلی چشم که تا قبل از سه سالگی به درمان کامل میرسه و در سنین بالاتر به بهتر شدن نسبی می رسه، بستن چشم و اصلاح عیوب انکساریه. علاوه بر اینا، بعضی وقتا چشم سالم رو با قطره هایی دچار تاری می کنن تا مریض مجبور شه از چشم تنبل واسه دیدن استفاده کنه و تا حدی بهبود یابد.
والدین توجه کنن
تنبلی چشم نشونه خاصی نداره که بشه زود متوجه اون شد. ممکنه یکی از چشمای کودک دچار تنبلی باشه، ولی بدون مشکل مثلاً تلویزیون تماشا کنه و هیچ وقت اعتراض نکنه، پس پدر و مادر متوجه خطری که فرزندشون رو تهدید می کنه، نشن. بهتره والدین بازی E رو به کودکشون یاد بدن. یعنی یه حرف E رو روی مقوا بکشن و از اون بخوان با دست نشون بده که شاخه های اون به کدوم طرفه. اونا باید این نوشته رو در فاصله ای مشخص نگه دارن و از کودک بخوان اول با هر دو چشم به اون نگاه کنه و بگه جهت E به کدوم طرفه و بعد با یه چشم و بعد با چشم دیگه. اگه فهمیدن دید یه چشم با چشم دیگه فرق داره، حتماً به چشم دکتر مراجعه کنن. حتماً باید برنامه های غربالگری رو در سنین پایین جدی گرفت، چون اگه درمان نشه تا آخر عمر، فرد کم بینا می مونه.

دکتر فرامرز انوری – چشم دکتر

جمع آوری سلامت اکاایران جمع آوری سلامت اکاایران

Leave a Reply

Your email address will not be published.Required fields are marked *