سلامتی

از چروک تا سرطان؛ آنچه آفتاب سر پوست می آورد | بیماری

:
از چروک تا سرطان؛ چیزی که آفتاب سر پوست می آورد

: از چروک تا سرطان؛ چیزی که آفتاب سر پوست می آورد

یه متخصص پوست گفت: واسه جلوگیری از بروز بیماریای پوستی در فصل گرما، در زمان بالاترین درجه شدت و تاثیر تابش نور خورشید بر پوست، کمتر در فضاهای باز تردد کنین.

دکتر رضا یعقوبی ، اعلام کرد: آفتاب تاثیر کلی و اساسی در بیشتر فصول سال روی پوست آدم داره؛ صحبت از آفتابیه که درجه گرما بالای ۵۰ درجه داره. کلا تابش آفتاب به دو گونه زیاد و طولانی روی پوست اثرگذاره.

: از بین آثار زیاد آفتاب میشه به آفتاب سوختگی به عنوان شایع ترین اثر نور خورشید بر پوست آدم اشاره کرد. تغییر رنگ پوست یا برنزه شدن(خرمایی رنگ شدن)، پیدایش چین و چروک، پیری زودرس، پیدایش ضایعات پیش سرطانی و سرطانای پوستی هم از دیگر مشکلات تاثیر نور خورشید بر پوسته.

متخصص پوست، مو و زیبایی مرکز آموزشی درمانی امام خمینی(ره) اهواز گفت: علاوه بر این، آفتاب در خیلی از موارد می تونه در هرجایی از دنیا عامل تشدیدکننده بیماریای پوستی یا یه مریضی داخلی باشه که در استان خوزستان هم به دلیل شرایط جوی که داره، مطمئنا این اثر برجسته تر و بعضی وقتا بیشتر از بقیه موارد دیده می شه.

یعقوبی اعلام کرد: به دنبال وجود گرما و واسه دفاع از آثار تابش آفتاب، یکی از راه هایی که بدن به طور فیزیولوژیکی انجام میده، تعریقه که به خنک شدن سطح پوست کمک می کنه ولی در تابستون تعریق زیادتر از اندازه ضمن این که آثار ظاهری ناخوشایندی روی لباس افراد داره و بعضی وقتا موجب تغییر رنگ لباس می شه، می تونه در خیلی از موارد فرد رو مستعد دچار شدن به بعضی بیماریا کنه.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز گفت: در آدمایی که چاق هستن و یا مریضی زمینه ای مانند دیابت دارن؛ به موازات گرما و تعریق زیاد، دچار شدن به بیماریای پوستی مانند عرق سوز شدن، عفونتای قارچی و حتی عفوتای باکتریال و حساسیتای آلرژیک زیاد می شه.

یعقوبی درباره حساسیتای آلرژیک در فصل تابستون گفت: فردی که نسبت به فلز نیکل موجود در ترکیب قلاب کمربند یا جواهرات و زیورآلات غیرطلا حساسیت داره، در تابستون بعضی وقتا با ظهور این حساسیتا با شدت پیدا کردن اون مواجه می شه.

ایشون اضافه کرد: با در نظر گرفتن این که در این فصل، پوست دچار تعریق و رطوبت زیاد می شه، نفوذپذیری مواد حساسیت زا (آلرژن – آنتی ژن) هم زیاد می شه پس حساسیتای تماسی آلرژیک مانند حساسیت به فلز نیکل به شکل اگزما در ناحیه زیر ناف ناشی قلاب کمربند، زیپ و یا دکمه فلزی شلوار جین در تابستون بیشتر می شه.

این متخصص پوست با تاکید بر رعایت بهداشت فردی مخصوصا در فصل تابستون اعلام کرد: واسه پیشگیری از ایجاد مشکلات تابش نور خورشید، تلاش کنین در فصل گرما بین ساعتای ۱۰ صبح تا ۱۶ در فضای باز تردد نکنین. البته داشتن پوشش مناسب هنگام تردد در فضای باز، به کار گیری دستکش تیره، عینک آفتابی استاندارد واسه جلوگیری از ایجاد مریضی آب مروارید و چین و چروک و هم اینکه کلاه لبه دار از نکات لازمه که باید روش زوم بشه.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز ادامه داد: با در نظر گرفتن این که در استانی زندگی می کنیم که آفتاب در ۱۲ ماه سال مخصوصا در ماه های تابستون، بهار و بخشی از پاییز و زمستون با شدت می تابد و طبق اعداد و ارقام بعضی وقتا دمای هوا به بیشتر از ۵۰ درجه سانتی گراد می رسه، هم اینکه با وجود افزایش تعریق بدن در این شرایط، لازمه واسه حفاظت از پوست خود به نکات اساسی در این مورد توجه داشت.

ایشون گفت: مهم بودن این موضوع بدون دلیله که با اینکه سرما روی پوست و سلامت آدم اثر داره ولی در مبحث پزشکی، بیماریایی با عنوان بیماریای نواحی گرمسیر رو می شناسیم و مبحث و کتابی درباره مریضی های نواحی سردسیر نداریم.


منبع :

ایسنا

.

منبع :

Leave a Reply

Your email address will not be published.Required fields are marked *