سلامتی

از چرب شدن موهایتان خسته شده اید؟ | بیماری

: به چه دلیل موهامون چرب می شه؟

از چرب شدن موهاتون خسته شدین؟

هورمونا یکی از عوامل بسیار مهم و تعیین کننده در اندازه چرب شدن موا (مخصوصا در دوران بارداری و بلوغ که سطح هورمونهای بدن تغییر می کنن) بشمار می رن. اما حالا خوبیش اینه زمانیکه هورمونا دوباره بالانس می شن سطح سبوم هم پایین اومده و به شرایط نرمال خود برمیگرده.

: از چرب شدن موهاتون خسته شدین؟

یکی دیگه از فاکتورهای چرب شدن موها دستها، شونِه و برس آلوده هستن که تماس اونا با سر موجب چربی بیشتر پوست و مو می شه.
برس کشیدن زیادتر از اندازه موها هم می تونه منتهی به چرب شدن زود به زود موها شه چون که با تحریک زیاد پوست سر سطوح سبوم رو زیاد کرده و بازم موجب چرب شدن موها می شه. پس در برس کشیدن موها زیاده روی نکنین و هر چند وقت یه بار حتما برس و شونهای خود رو با آب گرم و شامپو بشورید.

 شستشوی زیاد موها باعث چرب شدن موهاتون می شه. اگه تصور می کنین که با شامپو زدن روزانه به موها اونا رو تمیز می کنین سخت از مرحله پرتین. 

استرس هم یکی از عوامل تشدیدکننده چربی سر حساب می شه. اثرات منفی استرس بر جسم و روح آدم به طور کامل روشن و اثبات شده. در همین خصوص هورمونی به نام آندروژن تولید سبوم رو کنترل می کنه و استرس با تاثیر بر این هورمون باعث چرب شدن خیلی زود موها می شه.
تریکوتیلومانیا یکی از دلایل چرب شدن موهای تونه. تریکوتیلومانیا به معنی دستکاری غیرارادی، وسواسی و بیشتر از اندازه موها هستش. البته یه نوع مریضی روحی است که در حالت عصبانیت، خستگی، نداشتن اعتماد بنفس و چیزای دیگه ای به جز اینا شدید شدن می شه. البته این وضعیت زیاد اون هستش. اما اگه شمام عادت دارین که زیاد به موهاتون دست می زنید، بهتره بدونین که موهاتون زودتر از حد عادی چرب می شن، چون تموم چربیا و آلودگیای جمع شده در دستا رو به موهاتون منتقل می کنین. به همین راحتی!
شستشوی زیاد موها باعث چرب شدن موهاتون می شه. اگه تصور می کنین که با شامپو زدن روزانه به موها اونا رو تمیز می کنین سخت از مرحله پرتین. شستشوی روزانه و زیاد موها چربی طبیعی پوست سر رو از بین برده و باعث تحریک اون می شه. در نتیجه پوست سر مجبور به تولید سبوم (چربی) بیشتر می شه. در واقع یه دور باطل شکل میگیره. بهترین کار اینه که موها رو دو تا سه مرتبه در هفته شامپو بزنین.
به کار گیری نرم کننده مو باعث چرب شدن موهاتون می شه.اگه به طور مرتب از نرم کننده مو (بعد از شامپو زدن) استفاده می کنین و اندازه خیلی از این اجناس رو از ریشه تا نوک موها می زنید، بدونین که در به کار گیری این اجناس دچار اشتباه هستین.
بهتره از اجناس ملایم استفاده کنین و اونا رو فقط به نوک و ساقه موها بزنین، نه به ریشه اونا، چون زیاده روی در به کار گیری این اجناس باعث چرب شدن موها می شن. در آخر هم موها رو با آب فراوون شستشو بدین تا باقیمونده نرم کننده ها برطرف شن. وگرنه باعث خفه شدن موها و آسیبای جدی به اونا می شن.
براشینگ زیاد باعث چرب شدن موهاتون می شه.براشینگ یا همون سشوار زدن موها اگه به صورت تکراری و افراطی باشه و هم اینکه به کار گیری اتوی مو و چیزای دیگه ای به جز اینا هم باعث چرب شدن زودتر از موعد معمولی موها می شن، چون به کار گیری این وسیله ها باعث افزایش ترشح سبوم می شن. درسته که در اول موها دلپذیر و درخشنده به نظر می رسن، اما واقعیت اینه که سشوار زدن دراز مدت تولید چربی رو تحریک می کنه. هر چی بیشتر زیر سشوار بشینین، موهاتون چرب تر می شن.
راه های جلوگیری از چرب شدن مو
موهای چرب باید هر روز شسته شن
این نکات رو در مراقبت بهتر از موهای چرب در نظر بگیرین:
از شامپوی ملایم واسه شستشوی موها استفاده کنین. می تونین از شامپوهای مخصوص موهای چرب، شامپوی مخصوص پوستای خشک و حتی شامپو بچه واسه شستشوی سر بهره ببرین.
موهای چرب باید هر روز شسته شن. اما باید حواستون باشه که شامپو نباید مدت زیادی روی سر بمونه. شستشوی مرتب، چربی موها رو می زداید، اما اگه غلظت شامپو و یه وقتی که شامپو رو روی سر نگه می دارین زیادتر از اندازه عادی باشه، منتهی به خشکی بیشتر پوست شده و مشکل بیشتر و بیشتر می شه.
همیشه موهای چرب رو با آب سرد یا ولرم شستشو بدین. شستشو با آب گرم یا داغ، منتهی به موندن مقداری کف در موها شده و مشکل چربی موها رو شدید شدن می کنه.
اگه موهایی بسیار چرب دارین، بهتره از نرم کننده استفاده نکنین. در صورت ضرورت، نرم کننده رو فقط واسه انتهای موها مصرف کنین.
موهای چرب به اندازه کافی نورانی هستن؛ واسه درخشندگی بیشتر از ژل یا اسپریایی که به این منظور در بازار هستن، استفاده نکنین.
واسه رفع چربی موهای بسیار چرب، یه فنجون سرکه رو با چهار فنجون آب مخلوط کرده و از این محلول واسه شستشوی موها استفاده کنین. در صورت به کار گیری این روش، دقت کنین پوست سرتون تا حد ممکن آغشته به محلول سرکه نشه. ( درمان مشکل چرب شدن مو )
از رنگ کردن تکراری موهای چرب دوری کنین. موهای رنگ خورده بر ترشح چربی بیشتر از غدهای زیر پوست سر تاثیردارن. اینجوری چربی موها هم بیشتر می شه.

از شامپوی ملایم واسه شستشوی موها استفاده کنین. می تونین از شامپوهای مخصوص موهای چرب، شامپوی مخصوص پوستای خشک و حتی شامپو بچه واسه شستشوی سر بهره ببرین.

اگه موهای چرب دارین، پوست سر خود رو مالش یا خراش ندین. تحریک پوست سر می تونه منتهی به ترشح چربی بیشتر شه.
به کار گیری آبلیمو می تونه اثری مثل محلول سرکه داشته باشه و از چربی موها کم کنه. ضمن اینکه آبلیمو واسه پوست سر بسیار مورد پسند تر از محلول سرکه س.
اگه خشکی پوست سر اصلی ترین دلیل چربی موها باشه، به کار گیری شامپوهایی که شامل روغنایی مخصوص مانند Tea Tree Oil هستن، می تونه به کاهش خشکی پوست سر و در نتیجه کم شدن اندازه ترشح چربی از ریشه های مو کمک کنه. با این حال، رژیمای غذایی هم می تونن به این موضوع کمک کنن. مصرف مواد غذایی سالم و نوشیدن تکراری مایعات، بر کاهش خشکی پوست موثره. هم اینکه نوشیدن آب نه فقط واسه رفع مشکل موهای چرب خوبه، بلکه به سلامت پوست شمام کمک می کنه. با رعایت و پیشنهاد موارد گفته شده، شایدً می تونین تا حدود زیادی به رفع مشکل موهای چرب در خود و یا دوستان تون کمک کنین. توجه کنین که نکات اشاره شده رو باید واسه چند هفته رعایت کنین تا نتیجه پایانی -که داشتن موهایی معمولی و مورد پسند واسه شماس- انجام بشه.


.

منبع : tebyan.net

Leave a Reply

Your email address will not be published.Required fields are marked *