سلامتی

از پیشگیری تا درمان یبوست | بیماری

از پیشگیری تا درمان یبوست
در این مطلب به بررسی یبوست، عوامل ایجاد کننده و کارایی که واسه پیشگیری و جلوگیری از یبوست می تونیم انجام بدیم و هم اینکه راه ها و روشی جهت درمان یبوست رو ارائه می کنیم.
یبوست یکی از موضوعاتیه که بیشتر افراد در مورد اون نمی تونن خیلی راحت صحبت کنن. اگه شمام از یبوست رنج می برید خوب آگاه هستین که مشکلیه که می تونه دردآور باشه و واسه یه مدت طولانی شما رو درگیر خود کنه. تقریبا تموم افراد در طول زندگی خود یبوست رو تجربه می کنن. تحقیقات نشون میده که مشکل ییوست در زنان و افراد سن بالا بیشتر رایجه و حدود ٢ درصد افراد در جامعه با اون درگیر هستن.

 

یبوست چیه؟
یبوست وقتی اتفاق میفته که حرکات روده کنه تر از حد نرمال و یا کمتر از از مقدار طبیعی خود شه. تعداد دفعات طبیعی دفع از یه فرد به فرد دیگه فرق داره، واسه بعضی افراد ٣ بار دفع در طول روز و واسه یه سریای دیگه ٢ بار، ١ بار درروز و بعضی ٣ بار در طول یه هفته س ، نداشتن دفع بیشتر از ٣ روز یبوست به حساب رفته و موجب سفت شدن مدفوع و پس سخت تر شدن عمل دفع می شه.

 

چه عواملی دلیل ایجاد یبوست می شن؟
زندگی مدرن و شهری امروزی شاید مهمترین عامل بروز یبوست باشه. نبود خوردن فیبر کافی، نوشیدن مایعات در حد نیاز،نبود داشتن جنب و جوش کافی ، دوری از رفتن به دستشویی در وقت نیاز همه می تونن از عوامل موثر در بروز یبوست باشن.
یبوست یهویی و شدید می تونن به دلیلای جدی تری مانند سرطان روده بزرگ، سندرم روده تحریک پذیر ،مریضی دیابت،مریضی ام اس، مریضی پارکینسون و یا کم کاری غده تیروئید رابطه پیدا کنن.

 

بعضی کودکان موقع سن ورود به مدرسه دچار مشکل یبوست می شن به دلیل این که خجالت میکشن در مدرسه به دستشویی برن. افراد سن بالا و آدمایی که از داروهایی مانند قرصهای آهن،مورفین و ضد دردهای مخدر دار،داروهای إدرار اور،داروهای ضد فشار خون بالا، بعضی از داروهای ضد افسردگی استفاده می کنن امکان داره دچار یبوست شن.

 

راه های کمک کننده به برطرف شدن یبوست
خوردن آلو:
این میوه خوشمزه به عنوان بهترین داروی طبیعی واسه برطرف شدن یبوست در افراد شناخته شده. آلو پر از فیبر بوده و شامل سوربیتول که یه درمان واسه بهبود و یا برطرف کردن یبوست استه. آلو موجب پایین اومدن کلسترول می شه.

 

ورزش و فعالیت بدنی :
نبود جنب و جوش و ورزش می تونه منتهی به یبوست شه. ورزش کردن دلیل کاهش استرس می شه که خود می تونه یکی از عوامل بوجود آورنده یبوست باشه.بین وعده غذایی و ورزش دست کم یه ساعت فاصله بندازین تا بدن فرصت هضم غذا رو داشته باشه.١۵-٢٠ دقیقه پیاده روی سه بار در هفته می تونه در کاهش یبوست اثر داشته باشه.

 

نوشیدن آب و مایعات به حد کافی:
خوردن آب و دیگه مایعات در حد کافی موجب می شه که از بی آبی بدن جلوگیری شه، بی آبی می تونه یکی از دلیلای بروز یبوست باشه. مایعات و آب کافی می تونه از بروز یبوست جلوگیری کنه.

 

به کار گیری داروهای مسهل:
به کار گیری این داروها موجب برطرف شدن موقت یبوست می شه اما به عنوان یه راه حل دائمی و موثر و بدون تجویز دکتر نمیشه از اونا استفاده کرد.
یه سری داروها به عنوان “stool softener “در بازار وجود دارن که واسه یبوست استفاده می شن. این گروه از داروها به مدفوع اجازه میدن که آب بیشتری از روده بگیره و از سخت شدن مدفوع جلوگیری می کنن و در نتیجه مدفوع  راحت تر و سریعتر از بدن خارج می شه. این گروه داروها هم باید با تجویز دکتر و واسه کوتاه مدت مورد استفاده قرار گیرند.

 

درسته که کافئین و قهوه می تونن به رفع یبوست کمک کنن؟
این که کافئین موجود در قهوه ، چای و نوشابه ها می تونن موجب افزایش حرکات دستگاه گوارش شن درسته اما مشکل اینجاس که کافئین  ادرار آور بوده و موجب افزایش دفع آب بدن می شه و بخاطر این در آدمایی که دچار یبوست هستن مصرف اون بهتره محدود شه تا از یبوست بیشتر جلوگیری شه.

 

داشتن مدفوع خونی طبیعیه؟
داشتن مدفوع خونی همیشه خطرناک نیس اما همیشه باید به وسیله دکتر بررسیهای کافی انجام شه.
دیدن خون روشن معمولا می تونه به دلیل همورویید و یا فیشر باشه، اما بیماریهای التهابی روده ، پولیپها و سرطان هم می تونه دلیل دیدن خون روشن در مدفوع باشه. مدفوع مشکی معمولا نشونه خونریزی در قسمتهای بالاتر دستگاه گوارشه. به خاطر همین دیدن خون در مدفوع حتما باید جدی گرفته شه و مراجعه به دکتر لازمه.
منبع : hidoctor.irمربوط به سلامت

  • یبوست، مریضی یا بی توجهی؟

  • درمان مریضی یبوست

  • عصاره ای فوق العاده جهت درمان یبوست

Leave a Reply

Your email address will not be published.Required fields are marked *