سلامتی

از پیشگیری تا درمان ریفلاکس معده | بیماری

: با پیشگیری ،دلیل و چگونگی درمان ریفلاکس معده آشنا شید

ریفلاکس معده وقتی اتفاق می افته که محتویات داخل مری همراه با اسید به دهن ریفلاکس پیدا کنه . هرچند این ریفلاکس همیشه به دهن نمی رسه بلکه اکثرا این ریفلاکس تا حدود ۴۰ سانت بالا میاد و باعث احساس سوزش می شه.در این مقاله با پیشگیری ، دلیل ودرمان ریفلاکس معده آشنا شید.

همه چیز درباره مریضی شایع ریفلاکس معده

ریفلاکس معده حالتیه که افراد معمولا بعد از مصرف غذا یا وقتی که معده شون خالیه حس می کنن، اسید معده به جریان میفته و این احساس از مجاری گوارشی و مری تا دهن، به طور کامل حس می شه. این احساس، واسه سیستم گوارشی، بسیار تحریک کننده و رو مخه.
اینکه ریفلاکس معده در اثر چه به وجود میاد، باید گفت در مرحله اول داروهای مصرفی زیاد که بسیار رایجند مثل آسپرین، ویتامین سی، قرص آهن، قرصای ضد التهابی غیر استیروییدی می تونن حالت ریفلاکس بسازن پس باید با آب فراوون خورده شن .
بعضی وقتا افزایش اسید معده می تونه دلیلی باشه که احساس ریفلاکس یا سوزش در معده بسازه،معمولا ریفلاکس با ضعفای معده همراه س و ٨٠درصد آدمایی که آسم و آلرژی دارن دچار ریفلاکس می شن. ترشح زیاد اسید و خالی بودن معده، موجب زخم می شه و مجموعه این عوامل شرایط ریفلاکس رو بوجود میاره.

: از پیشگیری تا درمان ریفلاکس معده

 رابطه ریفلاکس معده و استرس

ریفلاکس معده با سبک زندگی افراد، بسیار ربط داره، معمولا افراد سیگاری و آدمایی که از غذاهای پرچرب و فست فودها استفاده می کنن بیشتر به ریفلاکس معده گرفتار می شن. کسائی که حجم معده رو پرمی کنن و بعد از غذا می خوابن و یا آدمایی که کم تحرکند و کسائی که ترکیبات مختلفی از غذاها رو بدون در نظر گرفتن تاثیر اونا بر بدن، به سیستم گوارشی آسیب میزنن، بیشترین ریفلاکس رو گزارش می کنن .
استرس و اضطراب هم می تونه باعث ریفلاکس شه، ادامه داد:چون این آدما به پرخوری هیجانی دچارند و هله هوله می خورن، پس، حجم معده تحمل این همه اسید رو نداره و موجب ریفلاکس معده می شه .
تا سه ساعت بعد از مصرف غذا نباید خوابید تا ریفلاکس اتفاق نیفته. ناراحتیایی که فرد در سیستم گوارش خود حس می کنه یه سری از حساسیتای خاصه و کلی نیس. افراد باید روی تک تک مواد غذایی که مصرف می کنن تمرکز کنن تا خبردار شن چه وقتی دچار ریفلاکس می شن .
مصرف شیرگاو، گندم، حبوبات، تخم مرغ ممکنه ایجاد ریفلاکس کنه، هم اینکه مصرف میوه و سبزیجات خام، مخصوصا گوجه فرنگی، در بعضی افراد، تحریک پذیری معده رو بیشتر می کنه و موجب ریفلاکس بیشتر می شه.
وجود باکتریی در معده به نام هیلیکوباکتری بیگلری، عامل ایجاد نفخ و ورم معده است، وجود این باکتری، بسیار شایعه و می تونه ریفلاکس رو بیشتر کنه. در این مواقع، فرد گرفتار با دوری غذایی درمان نمی شه و حتما باید دارو مصرف کنه تا باکتری از بین بره. نکته بعدی پروبایوتیکا هستن. این باکتری به درد بخور از بدن حذف شده و آدمایی که باکتریای به درد بخور روده شون کمه معمولا گوارش سالمی ندارن و باید از این اجناس مثل کفیر یا لبنیات شامل پروبیوتیک استفاده یا دارو مصرف کنن.

رابطه ریفلاکس معده و عادات بد غذایی

تاثیر نوشابه های سودا و چای و قهوه در همه افراد برابر نیس. هر فرد باید به تاثیر این نوشیدنیا در بدن خود آگاهی داشته باشه بعد مصرف کنه.
ادویه جات و مواد نگهدارنده می تونه شرایط رو واسه آدمایی که گوارش سالم ندارن بدتر کنه، ادامه داد:به خصوص موادی که در کنسروها و سوسیس و کالباس استفاده می شه ممکنه فرد رو دچار سوزش معده و استفراغ کنه.
افراد باید از پرخوری دوری کنن. دفعات غذای فرد باید در حجم کم باشه. تقسیم بندی غذا کار سختیه ولی آدمایی که به این مریضی دچارند باید این موضوع رو جدی بگیرن. افراد گرفتار به ریفلاکس معده باید از خوردن چند وعده غذا درزمان روز ، غذاهای چرب،فست فودها، مصرف زیادتر از اندازه مایعات در بین غذاخوردن ،به کار گیری لباسای بسیار تنگ، دوری کنن.

احساس درد در بیماران زخم معده و ریفلاکس، فرق داره ولی رعایت غذاییشان مثل همه. افراد در پارامترهای خونیشان التهاب دارن. التهاب، شرایط دردناکی بوجود میاره. این افراد باید روی رفع التهاب دقیق شدن و فوکوس کردن وامگا ٣ و زردچوبه و دارچین مصرف کنن.

یه روش خونگی واسه درمان ریفلاکس معده

به کار گیری سرکه سیب واسه درمان ریفلاکس معده

سیب سرکه سیب طبیعی یکی از داروهای خونگی موثر واسه رفلکس اسید معده س. سرکه سیب به هضم غذا در معده کمک می کنه و باعث ایجاد تعادل در تولید اسید معده می شه.

روش به کار گیری سرکه سیب:

  • یک تا دو قاشق چایخوری سرکه سیب ارگانیک و تصفیه نشده رو با یه فنجون آب گرم مخلوط کنین
  • مخلوط حاصل شده رو ۲۰ الی نیم ساعت قبل از وعده غذایی بخورین
  • این کار رو به طور مرتب و دست کم یه ماه انجام بدین

از پیشگیری تا درمان ریفلاکس معده

برگرفته از خبر گزاری مهر _ ستاره / ف

.

منبع : namnak.com

جمع آوری به وسیله بخش مقالات پزشکی و بهداشتی سایت آکا

Leave a Reply

Your email address will not be published.Required fields are marked *