سلامتی

از پروبیوتیک ها بیشتر بدانیم | بیماری

: پروبیوتیکا باکتریایی به درد بخور هستن که فواید زیاد از بهبود شرایط روده تا پوستی روشن تر رو ارائه می کنن. شاید در نگاه اول ایده مصرف باکتریای زنده عجیب به نظر برسه اما اونا دوستائی خوب و به درد بخور واسه آدم هستن.

«ریدرز دایجست» نوشت: «پروبیوتیک zwnj;ها به ایجاد تعادل در جمعیت باکتری یی بدن آدم کمک می کنن و این شرایط به طور عجیبی می تونه بهبودی تعدادی از مریضیا رو به همراه داشته باشه. اما چه وقتی به دریافت پروبیوتیک zwnj;ها نیاز دارین؟

با گاز و نفخ مواجه هستین

اگه پس از هر وعده غذایی یا خوردن مواد غذایی خاص با نفخ مواجه میشین، ممکنه به یه پروبیوتیک بیفیدوباکتری م نیاز داشته باشین. این باکتری zwnj;ها چند روز پس از تولد در روده یافت می شن؛ مخصوصا در نوزادانی که با شیر مادر تغذیه می شن و بهترین شاخص واسه سلامت روده هستن.

بیفیدوباکتری م ممکنه به بهتر شدن تحمل گلوکز و چربی خون (غلظت غیر طبیعی بالا از چربیا در خون) کمک کنه و هم اینکه می تونه علائم ناراحت کننده سندرم روده تحریک پذیر مانند نفخ یا جنب و جوش آهسته رو کم کنه.

در گوارش لبنیات مشکل دارین

بعضی آدما به اندازه کافی آنزیم لاکتاز در دستگاه گوارش خود تولید نمی کنن و در این شرایط یه پروبیوتیک شامل استرپتوکوک ترموفیلوس ممکنه کمک کنه. این پروبیوتیک در روده لاکتاز تولید می کنه و می تونه در مدیریت و پیشگیری از نبود تحمل لاکتاز اثر داشته باشه.

با عفونتا مقابله می کنین

بیشتر از ۵۰ گونه لاکتوباسیل وجود دارن که به طور طبیعی در دستگاه گوارش، دستگاه ادراری و دستگاه تناسلی یافت می شن. بعضی تحقیقات پیوند احتمالی مکمل لاکتوباسیلوس و درمان و پیشگیری از عفونتای مخمری، واژینوز باکتری یی و عفونتای دستگاه ادراری رو نشون دادن. هم اینکه این پروبیوتیک zwnj;ها می تونن به بهتر شدن سندرم روده تحریک پذیر، اسهال مربوط به آنتی بیوتیک، اسهال مسافرتی، بعضی مشکلات پوستی (جوش، اگزما، زخمای دهانی) و نبود تحمل لاکتوز کمک کنن.

پوست خشکی دارین

وقتی که روده شما سالمه، این موضوع در تموم بدن نمایان می شه. پیوندی قوی بین سلامت روده و مریضیای پوستی مانند اگزما، سوریازیس، روزاسه و جوش هست. هم اینکه، دلایلی قوی وجود دارن که نشون میدن پروبیوتیک zwnj;ها می تونن از بروز چین و چروک پیشگیری کنن، به آبرسانی پوست کمک کنن، سدی محافط برابر پرتوهای مضر فرابنفش شکل بدن و پوست رو تقویت کنن. در شرایطی که نبود به کار گیری اجناس ضد آفتاب پیشنهاد نمی شه اما یافته های یه تحقیق نشون داده که پروبیوتیک zwnj;ها و سلامت روده می تونه کارکرد پوست رو به بیشترین حد برسونه.

به مکانایی سفر می کنین که دسترسی به آب سالم سخته

ساکارومایسس بولاردی تنها پروبیوتیک مخمر بوده و ممکنه در درمان اسهال مربوط به آنتی بیوتیک و اسهال مسافرتی به درد بخور باشه. هم اینکه این پروبیوتیک ممکنه در بهبودی جوش هم اثر داشته باشه.

یه دوره مصرف آنتی بیوتیک رو گذرونده اید

معمولا مصرف روزانه پروبیوتیک zwnj;ها واسه بیماران گرفتار به سندرم روده تحریک پذیر، سوءجذب روده، یا سندرم رشد زیادتر از اندازه باکتری به خاطر کمک به گوارش تجویز می شه. شرایط گوارش در این بیماران نه فقط سخت بلکه دردناک هم هست. در هر سه مورد، دستگاه گوارش کارکرد ناقصی داره و بیماران با گاز، نفخ و خستگی همیشگی مواجه هستن. پروبیوتیک zwnj;ها کارکرد سیستم ایمنی رو بهتر می کنن، التهاب رو کاهش میدن، پوشش مخاطی رو بهتر می کنن و جذب مواد مغذی در روده رو تقویت می کنن.

 
عصر ایران

کلمات کلیدی: باکتری ،پروبیوتیک ،probiotic

.

منبع :

Leave a Reply

Your email address will not be published.Required fields are marked *